banner565

banner472

banner458

banner457

KOBİ tanımı güncellendi

Resmi Gazete’de yayımlanan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Yönetmeliği ile KOBİ tanımı güncellendi. KOBİ olmak için gerekli kriterlerden biri olan yıllık net satış hasılatı veya mali bilanço limiti, 250 milyon TL’den 500 milyon TL’ye çıkartıldı.  Bu limit; mikro ölçekli işletmelerde  (10’dan az çalışan) 5 milyon TL’ den 10 milyon TL’ ye, küçük ölçekli işletmelerde (50 den az çalışan) 50 milyon TL’ den 100 milyon TL’ ye, orta ölçekli işletmelerde (250’den az çalışan) 250 milyon TL’ den 500 milyon TL’ ye yükseltildi.

HABER 01.06.2023, 00:00 21.06.2023, 09:34
14949
KOBİ tanımı güncellendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Resmi Gazete’de yayımlanan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Yönetmeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada; KOBİ tanımıyla ilgili önemli güncellemeler yaptıklarını söyledi. Varank, işletmelerin kendilerinden bir talebi olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “KOBİ tanımını güncelleyerek daha fazla firmanın KOBİ desteklerinden faydalanabilmesini istiyordu işletmelerimiz. Biz de bunu dikkate aldık ve Resmi Gazete’de KOBİ tanımıyla ilgili önemli güncellemeler yaptık. Artık KOBİ olabilmeniz için 250 milyon lira ve altında ciro değil 500 milyon lira ve altı ciroya sahipseniz KOBİ sınıfına giriyorsunuz. Küçük ölçekli işletmeler 125 milyon liralık ciroya kadar kabul ediliyordu, bu 250 milyon liraya çıkarıldı. Mikro ölçeklilerde de bu sınırı biraz daha yukarı taşımış olduk. KOBİ’lere devletin verdiği farklı destekler mevcut. Böylece mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler hem KOSGEB desteklerinden hem bankalarımızın farklı faiz desteklerinden daha fazla istifade edebilecek. Çok daha fazla şirket bu desteklere başvurabilecek.”
Bakan Varank, Türkiye ekonomisinde KOBİ’lerin ağırlığının çok fazla olduğunu, bu değişikliği sektörün talep ettiğini ifade etti. Varank, KOBİ’lere dönük yapılan destekleri artırma çalışmalarının, gelecek süreçte işletmelere önemli katkı sağlayacağına işaret etti: “Sayın Cumhurbaşkanımız konuşmasında ilan etti. Farklı destekleri önümüzdeki dönemde sürdürmeye devam edeceğiz. Şu anda yatırım iştahı üst seviyede. Türkiye’nin neresine gidersek gidelim işletmelerimizin birinci talebi; ‘Sayın Bakanım, yatırım yapacağız, bize arazi lazım. Organize Sanayi Bölgemiz (OSB) doldu, onu genişletmemiz lazım’ diyorlardı. Bu taleplerle çok karşılaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde eğer gerçekten üretimle, katmadeğerli üretimle kalkınan bir Türkiye’yi inşa etmek istiyorsak ki bizim formülümüz belli, her konuşmamızda bunu söylüyoruz. Yatırım, üretim, istihdam, ihracat. Bu formüle dönük desteklerimize devam edeceğiz. Türk sanayisi ve üretim ekosistemimizle üreten Türkiye’yi de ‘Türkiye Yüzyılı’nı da beraber inşa edeceğiz.”

Yeni KOBİ Tanımı Yönetmeliği
25.05.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni KOBİ Tanımı Yönetmeliği ile mevcut yönetmeliğin uygulanmasında karşılaşılan problemlerin çözüme kavuşturulması, paydaşlar tarafından farklı anlaşılmalara mahal vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmesi, ölçme ve kontrol imkanı bulunmayan hususların asgariye indirilmesi ve uygulama birliğinin sağlanması, KOBİ tanımı ve sınıflandırılmasında yer alan mali limitlerin günümüz ekonomik koşullarına uygun olarak yeniden belirlenmesi sağlandı.
Bu çerçevede;
-KOBİ olmak için gerekli kriterlerden biri olan yıllık net satış hasılatı veya mali bilanço limiti, 250 milyon TL’den 500 milyon TL’ye çıkartıldı.
Bu limit;
• Mikro Ölçekli İşletmelerde (10’dan az çalışan) 5 milyon TL’ den 10 milyon TL’ ye,
• Küçük Ölçekli İşletmelerde (50’den az çalışan) 50 milyon TL’ den 100 milyon TL’ ye,
• Orta Ölçekli İşletmelerde (250’den az çalışan) 250 milyon TL’ den 500 milyon TL’ ye yükseltildi.
• Bir işletmede çalışan sayısının hesaplanmasında, sadece hizmet akdi ile çalıştırılanların dikkate alınmasına yönelik düzenleme yapıldı.
• KOBİ beyanının geçerlilik tarihi netleştirilerek standart hale getirildi. Gelir vergisi mükellefleri için Mart ayı sonu, Kurumlar Vergisi mükellefleri için ise Nisan ayı sonu olarak belirlendi.
• İşletme türünün belirlenmesinde sadece sermaye oranının dikkate alınmasına yönelik düzenleme yapıldı.
• Yönetmelik ve ekleri sadeleştirildi.

KOBİ                                 ÇALIŞAN SAYISI      MALİ KRİTER
Mikro İşletme:                     10’dan az çalışan      10 milyon TL
Küçük İşletme:                    50’den az çalışan      100 milyon TL
Orta Büyüklükteki İşletme: 250’den az çalışan      500 milyon TL

Yorumlar (0)