banner565

banner472

banner458

banner457

MESS Teknoloji Merkezi MEXT’ten, sanayide yapay zekâ kullanımına dair 23 farklı senaryo; Yapay zekanın gelişimine küresel katmadeğer

MESS Teknoloji Merkezi MEXT, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) işbirliğiyle hazırladığı ‘Sanayide Yapay Zekâdan (AI) Değer Yaratmak’ çalışmasıyla yapay zekânın üretimde kullanımına küresel katkıda bulunuyor. Çalışmada, sanayide ölçeklenebilir yapay zekâ uygulamalarının yaygınlaşması için uygulanabilir bir yol haritası sunuluyor. Otomotiv, elektronik, enerji, tekstil, çimento, çelik, gıda ve kimya dahil olmak üzere 10’dan fazla sektörden 23 kullanım senaryosuyla yol gösterilmesi hedefleniyor.

HABER 01.07.2023, 00:01 24.07.2023, 10:15
18334
MESS Teknoloji Merkezi MEXT’ten, sanayide yapay zekâ kullanımına dair 23 farklı senaryo; Yapay zekanın gelişimine küresel katmadeğer

MESS Teknoloji Merkezi MEXT, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ile işbirliğine devam ediyor ve yapay zekâ alanındaki çalışmalara küresel alanda da değer katıyor. ‘İnsan Kaynakları için İnsan Merkezli Yapay Zekâ’ projesinden sonra MEXT, global liderliğini üstlendiği WEF projesinde iş dünyasına yeni bir çalışma daha kazandırdı. WEF ve MEXT işbirliğinde hazırlanan ‘Sanayide Yapay Zekâdan (AI) Değer Yaratmak’ başlıklı çalışma, MEXT’te düzenlenen ‘Sanayide Yapay Zekâ’ etkinliğiyle tanıtıldı.
MEXT Teknoloji Merkezi Yönetici Direktörü Efe Erdem’in açılış konuşmasını yaptığı etkinlik, MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) Üyeleri, kamu kurumları, uluslararası sanayi kuruluşları ve teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticileri, yapay zekâda global kanaat önderleri, proje partnerleri, akademisyenler ve girişimcilerden oluşan 8 ülkeden 100’ün üzerinde uluslararası katılımcıyla gerçekleşti. WEF İcra Komitesi Üyesi Sebastian Buckup ve WEF İleri Üretim Teknolojiler ve Tedarik Zinciri Platformu Lideri Kyriakos Triantafyllidis’in yanı sıra BCG, Tüv SÜD Digital, Microsoft gibi kurumların uluslararası üst düzey yöneticileri etkinlikteki çalıştaylara konuk oldu. Sanayide ölçeklenebilir yapay zekâ uygulamalarının nasıl gelişebileceği, yapay zekâdan nasıl değer yaratılabileceği, yapay zekâ uygulamalarının üretkenliği nasıl arttıracağı ve sürdürülebilirliğe katkıları gibi konuların uzmanlarca değerlendirildiği etkinlikte katılımcılar, farklı yapay zekâ uygulamalarını MEXT Dijital Fabrika’da deneyimleme fırsatını buldu.
MESS sanayide dijital dönüşümü tetiklemek ve insan odaklı teknoloji yönetişimini sağlamak amacıyla çalışmalarına devam ediyor. MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, çalışmaya başlamadan önce, yaptıkları 10’dan fazla sektörde 300’e yakın dijital olgunluk değerlendirmesi sonucunda; sanayi liderlerinin yapay zekâdan değer yaratmaya inandıklarına ancak nasıl başlayacaklarını bilmediklerine tanık olduklarını söyledi. Akkol, bu konuda liderlere yol göstermek ve yapay zekânın üretimde kullanımını hızlandırmak için MEXT’in global liderliğinde WEF ve Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezleri Ağı ile birlikte başlattıkları ‘Sanayide Yapay Zekâ’ projesiyle yapay zekâdan elde edilen katmadeğeri artırmak istediklerini paylaştı: “Bu amaçla teknoloji sağlayıcılarla birlikte yapay zekâ odaklı kullanım senaryoları geliştirerek MEXT Dijital Fabrikamızı en üst teknoloji seviyesinde tutmak için çalışmaya devam ediyoruz.”
10’dan fazla sektörde 23 farklı yapay zekâ kullanım senaryosu liderlere yol gösterecek: ‘Sanayide Yapay Zekâdan (AI) Değer Yaratmak’ çalışmasıyla üretimde operasyonel, sürdürülebilirlik ve işgücünün dönüşümü olarak 3 temel başlıkta yapay zekâdan nasıl değer yaratılabileceği ele alınıyor, yapay zekâ uygulamalarının sanayide yaygınlaşmasının önündeki engeller özetleniyor, sanayide ölçeklenebilir yapay zekâ uygulamalarının yaygınlaşması için uygulanabilir bir yol haritası da sunuluyor. Otomotiv, elektronik, enerji, tekstil, çimento, çelik, gıda ve kimya dahil olmak üzere 10’dan fazla sektörde 23 kullanım senaryosuyla yol gösterilmesi hedefleniyor. Kullanım senaryoları; iş sağlığı ve güvenliği, kalite, bakım, üretim prosesleri, tedarik zinciri ve enerji yönetimindeki uygulama alanlarını kapsıyor.
Yapay zekâ çalışmalarının test edilmesi ve geliştirilmesi için MEXT global bir uygulama sahası (test bed) olarak konumlanmayı ve MESS ile sanayinin gelişimine küresel katmadeğer sağlayacak projelerini sürdürecek.

Yorumlar (0)