banner565

banner614

banner472

banner458

banner457

‘Türkiye’nin Sanayide Enerji Verimliliği Görünümü’ projesi başladı

TÜSİAD ve Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM) ‘Türkiye’nin Sanayide Enerji Verimliliği Görünümü’ projesini başlattı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Danışmanı Dr. Abdullah Buğrahan Karaveli’nin katıldığı etkinliğin ana tema konuşmasını Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Dr. Fatih Birol yaptı.

HABER 01.10.2023, 00:01 25.10.2023, 09:30
20830
‘Türkiye’nin Sanayide Enerji Verimliliği Görünümü’ projesi başladı

TÜSİAD ve Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM) ‘Türkiye’nin Sanayide Enerji Verimliliği Görünümü’ projesini başlattı. Sanayinin enerji verimliliği potansiyelinin en üst düzeyde pratiğe aktarılmasına katkı sağlamak amacıyla başlatılan Proje’nin tanıtım toplantısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Danışmanı Dr. Abdullah Buğrahan Karaveli’nin katılımıyla TÜSİAD Genel Merkezi’nde gerçekleşti. Etkinliğin ana tema konuşmasını Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Dr. Fatih Birol çevrimiçi bağlanarak yaptı. Proje ile enerji verimliliğinde farkındalığın en üst seviyeye çıkarılması, sanayimizin öncü sektörlerinde enerji verimliliği ve tasarrufu potansiyelinin uluslararası referanslarla kıyaslanarak ortaya konulması, enerji tasarrufundan verimliliğe doğru giden sürece hazırlanacak rehberlerle katkı sağlanması hedefleniyor.
Etkinliğin ana tema konuşmasını gerçekleştiren Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Dr. Fatih Birol, “Dünya, fosil yakıt döneminin sonuna doğru ilerliyor. Kömür, petrol ve doğal gaz talebi 2030 öncesinde zirveye ulaşacak. Bu zirveler, daha temiz enerjiye geçişin hızlandığını ve iklim değişikliğini önleme çabalarının ilerlediğini gösteriyor. Ancak küresel ısınmayı 1.5°C ile sınırlamak için daha güçlü ve hızlı politika önlemlerine ihtiyaç var. Etkin enerji verimliliği politikaları ise çözümün en önemli parçalarından biridir” dedi.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, açılış konuşmasında, TÜSİAD olarak enerjiyi daha akılcı, pratik ve inovatif yöntemlerle kullanarak daha az tüketen, tasarımdan üretime tüm değer zincirinde verimliliği artıran ve buna uyumlu olarak tüketici alışkanlıklarının değişimini teşvik eden kültürel bir dönüşümün kritik önemde olduğuna inandıklarını söyledi: “Bu dönüşümü hayata geçirmek içinse enerji verimliliğinin değer zincirindeki tüm aktörlerin öncelikli gündemi olmasına, bir enerji verimliliği seferberliğine ihtiyacımız var. Bu anlayışla, TÜSİAD ve Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi’nin işbirliğinde ‘Türkiye’nin Sanayide Enerji Verimliliği Görünümü’ projesini hayata geçirmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.”
Özyeğin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Tanju Erdem, üniversitede sürdürülebilirlik platformu kurduklarını, TÜSİAD ile işbirliğinin temellerinin de bu platformun bünyesinde yer alan ‘Sürdürülebilir Kalkınma Forumu’nun 2017’de kurulmasıyla atıldığını, bu işbirliğinin en güncel örneğini lansmanı yapılan ‘Enerji Verimliliği’ projesinin oluşturduğunu anlattı: “Bu proje, üniversitemizin ilk araştırma ve uygulama merkezi olan Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi’nin, yani EÇEM’in, TÜSİAD ile işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Bu vesileyle EÇEM’in Kurucu Direktörü Prof. Dr. Pınar Mengüç hocamıza hem bu değerli proje için hem de EÇEM aracılığıyla üniversitemize ve topluma sağladığı katkılar için teşekkürlerimi sunuyorum.”
TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi, Enerji, Çevre ve İklim Değişikliği Yuvarlak Masası Başkanı Cevdet Alemdar, iklim değişikliğinin giderek derinleşen etkileri ve küresel gelişmelerin yol açtığı enerji arz güvenliği riskleri nedeniyle sürdürülebilir enerji sistemlerinin daha kritik hale geldiğini ifade etti: “TÜSİAD olarak iklim değişikliğiyle mücadelede temiz enerjiye geçişe büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda enerji verimliliği alanındaki gelişmelerin en önemli çözüm araçlarından biri olduğuna ve bir enerji verimliliği seferberliğinin gerekliliğine inanıyoruz.”

Yorumlar (0)