banner565

banner614

banner472

banner458

banner457

TÜSİAD Dijital Türkiye Konferansı: ‘Teknolojik Sıçrama: Yüksek Teknoloji ile Dijital Çağa Uyum’

TÜSİAD tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Dijital Türkiye Konferansı’, ‘Teknolojik Sıçrama: Yüksek Teknoloji ile Dijital Çağa Uyum’ temasıyla gerçekleşti.

HABER 01.10.2023, 00:01 25.10.2023, 09:30
20692
TÜSİAD Dijital Türkiye Konferansı: ‘Teknolojik Sıçrama: Yüksek Teknoloji ile Dijital Çağa Uyum’

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu’nun katıldığı konferansta ulusal ve uluslararası birçok konuşmacı geleceğin teknolojileri ve dijitalleşme vizyonu öngörülerini paylaştı. Konferansın ana tema konuşmacıları Frank Stephenson Design Tasarım Direktörü Frank Stephenson ile NASA AI ve İnovasyon Baş Danışmanı Dr. Omar Hatamleh olurken Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş ise etkinlikte vizyon konuşmacı olarak yer aldı. Konferans’ta, Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken Türkiye’nin küresel rekabet gücünü artırmak amacıyla dijital dönüşümü etkin şekilde gerçekleştirmek ve yarattığı fırsat alanlarını değerlendirmek için gereken Dijital Türkiye Vizyonu ele alındı.
TÜSİAD Başkanı Orhan Turan; “Dijital çağa uyum, dijital teknolojileri etkin kılan bileşenlere hakim olmayı gerektiriyor. Dijitalleşen ekonominin tüm
kaldıraçlarını kapsayan, ilgili kamu kurumları, yerel yönetimler, akademi, iş dünyası ve STK’ların güç birliğini yansıtan, en üst sahiplilikle izlenen ulusal bir vizyonu ve stratejik yaklaşımı hayata geçirmeliyiz. Kaynaklarımızı Ar-Ge’ye, teknolojiye, bilime, inovasyona ve eğitime daha fazla ayırmalıyız. Yüksek katmadeğer yaratma ve ihracata yönelik hedeflerimizin gerçekleşmesi, teknoloji ve insan kaynağı yetkinliğini artırmadan mümkün olmayacaktır. Rakiplerimiz vites artırırken biz daha da hızlanmalı; sıçrama yapmalıyız” açıklamasını yaptı.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Eş Başkanı Perihan İnci; “Genç ve dinamik nüfusumuz ülkemizin en büyük sermayesi. Dijital ekonominin gerektirdiği teknoloji ve insan yetkinliğini en üst seviyeye çıkarmalıyız. Dijitalleşme, AB–Türkiye işbirliğinin de temel alanları arasında olmalı. Hız kazanan dijital gelişmeleri yakından izlememiz, iş dünyamızı ve düzenlemelerimizi AB ile hizalamamız önemli” diye konuştu.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Eş Başkanı H. Çağatay Özdoğru; “Mevcut makroekonomik ortamda çağın dinamiklerini kaçırmamak için bütüncül, güvenilir ve cesur teknolojik sıçrama vizyonunu ortaya koymak gerekiyor. Dijital dönüşüme yönelik etkili politikaları bütüncül bir yaklaşımla ele alarak tüm Türkiye’nin teknopark olmasını hedeflemeliyiz” dedi.

Zamanın en etkileyici otomotiv tasarımcısı konferanstaydı
Zamanın en etkileyici otomotiv tasarımcılarından biri olarak kabul edilen İngiliz Otomobil Tasarımcısı Frank Stephenson Design Tasarım Direktörü Frank Stephenson, ‘Yarının İkonlarını Tasarlamak: Üstün Tasarımın Geleceğin Otomobillerine Kattığı Gizli Değer’ başlıklı bir konuşma yaptı.

NASA’nın ödüllü ismi
Konferansın bir diğer ana tema konuşmacısı NASA’nın 26 yıllık deneyime sahip lideri NASA AI ve İnovasyon Baş Danışmanı Dr. Omar Hatamleh oldu. Bilim ve teknolojinin sınırlarını ilerletme ve gelecek nesil yenilikçilere, kaşiflere ilham verme konusunda tutkulu olan Hatamleh, ‘Geleceği Dönüştürmek’ başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.

Yorumlar (0)