banner565

banner472

banner458

banner457

TÜSİAD ve TÜBİSAD’dan ‘Türkiye’nin 2. Yüzyılında Yüksek Teknoloji İçin Eylem Çağrısı’; Acilen bilim ve teknoloji temelli bir seferberlik gerekli

TÜSİAD ve TÜBİSAD’ın ‘Türkiye’nin 2. Yüzyılında Yüksek Teknoloji İçin Eylem Çağrısı’ raporu kamuoyuyla paylaşıldı. TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, acilen, bilim ve teknolojik ilerlemeyi temel alacak adımları atacak bir seferberlik içine girmemiz gerektiğine inandıklarını söyledi. TÜBİSAD Başkanı Levent Kızıltan, “Cumhuriyetin 2. yüzyılında temel hedefimiz, teknoloji atılımını gerçekleştirmiş ve dijitalleşmeyi güçlü bir ekonomik değere dönüştürmüş bir Türkiye var etmek olmalı” dedi

HABER 01.05.2023, 00:01 24.05.2023, 09:21
19630
TÜSİAD ve TÜBİSAD’dan ‘Türkiye’nin 2. Yüzyılında Yüksek Teknoloji İçin Eylem Çağrısı’; Acilen bilim ve teknoloji temelli bir seferberlik gerekli

TÜSİAD ve TÜBİSAD işbirliğinde hazırlanan ‘Türkiye’nin 2. Yüzyılında Yüksek Teknoloji İçin Eylem Çağrısı’ raporu, kamuoyuyla paylaşıldı. Deloitte Digital’in içerik desteği sağladığı raporda yenilikçi politikaların geliştirilmesinden finansal desteklere, altyapıdan yetkin insan kaynağına kadar, Türkiye’ye yüksek teknoloji atılımı sağlayacak tüm kaldıraçlar için, mevcutta atılan adımlara ilave olarak ele alınması önemli değerlendirilen eylemlere yönelik 18 Eylem Çağrısı’na yer verildi.
Türkiye’nin rekabetçilik gücünün ve gelişmişlik düzeyinin artırılmasına yönelik gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında ortaya konan raporun tanıtım toplantısı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Eş Başkanları Perihan İnci ve H. Çağatay Özdoğru’nun ‘Neden Dijitalleşme, Neden Yüksek Teknoloji?’ başlıklı sohbetiyle başladı. Etkinlik Deloitte Danışmanlık Lideri Hakan Göl ve Deloitte Danışmanlık Müdürü Büşra Karakaya’nın ‘Global Trendler ve Rapor Bulguları’ başlıklı sunumuyla devam etti.
Toplantıda ayrıca TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TÜSİAD Dijital Ekonomi Stratejileri Çalışma Grubu Başkanı Burak Aydın ile TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Urçar’ın konuşmacı olduğu ‘Türkiye’nin Dijital Dönüşümü için Neler Yapılmalı?’ konulu bir oturum yer aldı.
TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ise Yüksek Teknoloji Eylem Çağrısı başlıklı kapanış oturumuyla etkinliği sonlandırdı.

“Türkiye’yi her bölgesiyle bütüncül bir teknoloji üretim merkezi haline getirmeliyiz”
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız bu senenin, ülkemiz için önemli bir eşiği temsil ettiğini belirterek, geleceğin ekonomisinin teknoloji ve dijitalleşmeyle şekillendiğini söyledi: “Rekabet kuralları yeniden yazılırken yarının ekonomisine hazırlıklı olmalıyız. TÜSİAD olarak biz bu çerçevede teknolojiyi ve dijitalleşmeyi çalışmalarımızın önemli taşıyıcı kolonlarından birisi yaptık. Çağın dinamiğini kaçırmamak, ileri ülkelerin gerisinde kalmamak için tüm kaynaklarımızla ve acilen, bilim ve teknolojik ilerlemeyi temel alacak adımları atacak bir seferberlik içine girmemiz gerektiğine inanıyoruz.”
Orhan Turan, TÜSİAD-TÜBİSAD işbirliğiyle hazırlanan raporda Türkiye’nin yüksek teknolojiyle hayata geçirebileceği potansiyeli ve bu hedef için kritik gördükleri eylem çağrısını paylaştıklarını aktardı: “Türkiye’yi her bölgesi ile bütüncül bir teknoloji üretim merkezi haline getirmeliyiz. Dijital dönüşümü hızlandırmak için mevcut durumda özel sektör ve kamu önemli adımlar atıyor. Bu alanda başarılı olabilmek için üst seviyede sahipliğe ve koordineli bir yaklaşımla hareket etmeye ihtiyaç var. Kamu, özel sektör ve akademi işbirliğinde gerekli çalışmaların yapılması çok önemli. Özel sektörü yönlendirebilecek kamu politikalarını ve destekleri ortak akılla bütüncül bir şekilde yeniden kurgulamalıyız.”

Sürdürülebilir büyümenin anahtarı teknolojide atılım yapabilen ülkelerde
TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan, “Dijitalleşmenin merkezde olduğu yeni dünya düzeninde, sürdürülebilir büyümenin anahtarı teknoloji atılımını gerçekleştirebilen ülkelerin ellerinde bulunuyor. Dolayısıyla dijitalleşme ve dijital ekonomiye geçiş, ülkemiz için uluslararası sahada akılla koşmamız gereken bir yarış ve birçok paydaşla birlikte yürüyeceğimiz stratejik bir yolculuk olmak zorunda. Cumhuriyetin 2. yüzyılında temel hedefimiz, teknoloji atılımını gerçekleştirmiş ve dijitalleşmeyi güçlü bir ekonomik değere dönüştürmüş bir Türkiye var etmek olmalı” diye konuştu.

‘Türkiye’nin 2. Yüzyılında Yüksek Teknoloji İçin Eylem Çağrısı’ raporuna erişmek için: www.yuksekteknolojiraporu.org

Yorumlar (0)