banner472

banner458

banner457

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver: ‘İnsanlık Daha İyisini Hak Ediyor’

Yaklaşık çeyrek asırlık bir felsefe: Avrasya Ekonomi Zirveleri 24 yaşında.

KAPAK 01.07.2021, 00:00 28.07.2021, 10:16
23528
Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver: ‘İnsanlık Daha İyisini Hak Ediyor’

24. Avrasya Ekonomi Zirvesi, “İnsanlık Daha İyisini Hak Ediyor” sloganıyla, 8-9 Temmuz 2021’de, dergimiz KobiEfor’un çözüm ortaklığı ve basın sponsorluğunda, uydu aracılığıyla ve eş zamanlı canlı yayın ile dijital ortamda gerçekleştirilecek. Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, 32 ülkeden düşünce, siyaset, bilim, din ve iş dünyasının önemli küresel şahsiyetlerini buluşturacak Zirve’de,  “Yetkili bir Asya yüzyılı olacak mı?” sorusuyla daha güvenli ufuklar için ekonomide yeni yollar açmanın tartışmasının yapılacağını söyledi. Zirve’de uluslararası diyalog ve işbirliğinin genişletilmesi hedefleniyor ve tüm işbirliği kanallarının korunarak çağımızın ortak sorunlarına çözümler aranması bekleniyor.

Marmara Grubu Vakfı’nın uluslararası alanda 24 yıldır dikkat ve özenle sürdürdüğü, dergimiz KobiEfor’un çözüm ortağı ve basın sponsoru olarak yer aldığı Avrasya Ekonomi Zirveleri artan bir katılımla devam ediyor. Covid-19 salgınının sınırlamalarına rağmen Marmara Grubu Vakfı geçen yıl da 23. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ni uydu aracılığıyla ve eş zamanlı canlı yayın ile dijital ortamda başarıyla gerçekleştirmişti.

Avrasya Ekonomi Zirveleri, ekonomi, enerji, sağlık, iklim ve telekomünikasyon alanlarında dünyanın önde gelen bilim insanlarını; akademisyenleri, politikacıları ve politika yapıcıları, iş ortaklarını, gençleri, sivil toplum ve tüm inançların liderlerini küresel gündemdeki en acil konuları ele almak üzere bir araya getiriyor. Avrasya Ekonomi Zirveleri’nin dünyada kabul gören uluslararası toplantılar arasında önemli bir yeri olduğu gerçeğinden hareketle KobiEfor olarak bu uluslararası etkinliğe büyük bir önem vermekteyiz.

Bu yıl Marmara Grubu Vakfı, 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ni 8-9 Temmuz 2021 tarihlerinde yapmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Dergimiz KobiEfor’un çözüm ortaklığı ve basın sponsorluğunda, “İnsanlık Daha İyisini Hak Ediyor” sloganıyla gerçekleşecek ve 32 ülkeden katılımın sağlanacağı 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde uluslararası diyalog ve işbirliğinin genişletilmesi hedefleniyor ve tüm işbirliği kanallarının korunarak çağımızın ortak sorunlarına çözümler aranması bekleniyor.  24. Avrasya Ekonomi Zirvesi ile ilgili olarak Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver ile bir söyleşi yaptık.

“Avrasya Ekonomi Zirveleri dünyada barış ve diyalog etkinliği olarak kabul görüyor”
KobiEfor: Yine bir Zirve arifesindeyiz! Dile kolay 24 yıldır aralıksız bir etkinliği dünden bugüne intikal ettiriyorsunuz, neler söylemek istiyorsunuz?
Dr. Akkan Suver: Öncelikle belirtmek isterim ki; bu yıl 24.’sünü tertipleyeceğimiz Avrasya Ekonomi Zirvesi, bir sivil toplum örgütünün başarabileceği pek de kolay olmayan bir etkinliktir.
Ben ve arkadaşlarım bu yüksek beraberlikten iftihar ediyoruz. Bu hiç de küçümsenecek bir başarı değildir. Takdir buyurursunuz ki; ara vermeden 24 yıl bir etkinliği yaşatmak ve bunu uluslararası arenada kabul görür kılmak büyük bir sabrın ve özverinin işidir. Yine üzerine basarak belirtmek isterim, Marmara Grubu Vakfı mütevazi bir sivil toplum kuruluşudur. Faaliyetlerinde gücünü özveriden, samimiyetten ve inançtan almaktadır. Bugün dünyada kabul gören uluslararası bir düşünce birlikteliği olarak anılmaktadır. Faaliyetleri süreklilik arz eden Marmara Grubu Vakfımız, bir barış ve diyalog sembolü olarak Birleşmiş Milletler Ekonomik Sosyal Konseyi’nde de aktif bir üye olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bizler Marmara Grubu Vakfı olarak Avrasya Ekonomi Zirveleri’ne dünden bugüne intikal eden bir sorumluluk projesi olarak bakmaktayız. Mütevazi bir sivil toplum örgütünün sıradan imkanlarla adeta yoktan var ettiği bu proje bir barış ve bir diyalog etkinliği olarak dünyada kabul görmektedir.

Marmara Grubu Vakfı, Cumhurbaşkanları’ndan akademisyenlere dini liderlerden siyaset insanlarına ulaşan ve yalnız Avrupa’da, Asya’da tanınan bir sivil toplum kuruluşu değil aynı zamanda Birleşmiş Milletler çerçevesinde kurulu ECOSOC etkinliklerinde de yer almaktadır. Öte yandan gene Marmara Grubu Vakfı olarak Bulgaristan, Avusturya, Slovenya, Macaristan, Moğolistan, Özbekistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Romanya ve Sırbistan’ın önde gelen sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte projeler düzeyinde işbirliklerimiz bulunmaktadır.
Marmara Grubu Vakfı olarak yıllardır sabır, özen ve özveriyle ortaya koyduğumuz çalışmalarımıza KobiEfor Ailesi olarak sizler de şahitsiniz. Zira KobiEfor olarak yıllardır aynı heyecanı bizlerle paylaşıyorsunuz.

Hibrit ortamda Zirve
Sözlerimin başında bunun altını kalın çizgilerle çizmek isterim.  Bildiğiniz üzere geçen yıl tertiplediğimiz Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne 47 farklı ülkeden katılım gerçekleşti. 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde ise pek çok farklı düşünce ve siyaset insanı ile bilim ve din adamlarını da buluşturmayı hedeflemekteyiz.  Bu arada; 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ni bütün isteğimize rağmen yüz yüze yapamamanın üzüntüsü içindeyiz. Uçak biletlerinden otel rezervasyonlarına kadar bütün detayları çözmemize ve sağlık şartlarına riayet ederek yapmakta olduğumuz hazırlıklarımıza rağmen; 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ni yaşamakta olduğumuz Covid-19 Salgını (Pandemi) dolayısıyla online ve hibrit ortamda yapmaya karar verdik.

Karar alışımızda ki en büyük etken, Zirvemizi şereflendirecek şahsiyetlerin çoğunun risk grubunda bulunmalarıdır. Teşrif buyuracak şahsiyetleri herhangi olası bir riske atmamak için bu yıl da Zirvemizi online yapacağız. Her ne kadar aşı konusunda ülkemiz büyük bir hamle ile aşılamayı devam ettirmekte ise de; Zirve sırasında almak zorunda olacağımız zorunlu tedbirler nedeniyle alışılmış geleneksel Avrasya Ekonomi Zirveleri formatını uygulamamızın mümkün olamayacağını göz önüne alarak bu yıl da online ve hibrit düzende yapmaya karar verdik.

KobiEfor: 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin dikkat çeken katılımcıları kimlerdir?
Dr. Akkan Suver:
Öncelikle belirtmeliyim ki Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Romanya Prensi Prenss Radu ve Bosna Hersek Federasyon Başkanı Marinko Cavara aramızda olacaklardır. Önceki Cumhurbaşkanlarından ise; Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Mladen Ivanic, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov, Çekya Cumhurbaşkanı Václav Klaus, Hırvatistan Cumhurbaşkanları; Stjepan Mesic ile Ivo Josıpovic, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Romanya Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu, Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Turk, ayrıca Gagavuzya Özerk Bölgesi Başkanı İrina Vlah katılacaklarını teyit eden arasındadırlar.

Dini Liderler olarak Azerbaycan Şeyh-ül İslamı Allahşükür Paşazade, Patrik Bartholomeos, Süryani Patriği Yusuf Çetin, Süryani Monsenyörü Orhan Çanlı da aramızda olacaklarını belirtmiş bulunmaktadırlar.

“Herkes güvende olmadan, kimse güvende olamaz”
KobiEfor: Covid-19 sonrası ekonomiyi nasıl ele alacaksınız? Sizce yeni ufuklar ve daha yeni başlangıçlar için bir fırsat oluşma ihtimali var mı?
Dr. Akkan Suver: Pandemi, insanların doğaya tam olarak hâkim olmadıklarını ve artan birbirine bağlılıklardan kaçamayacaklarını çarpıcı bir şekilde hatırlattı. Covid-19 küreselleşmenin büyüklüğünden ziyade yalnızca şeklini değiştirdi (daha az seyahat, daha fazla sanal toplantı). Pandemi küresel ekonomiyi parçalama girişimini hızlandırdı, aynı oranda da küreselleşmenin önemini ortaya çıkardı. Yine bu dönemde işbirliğinden çok rekabete şahitlik ettik.

Özgür dünya ekonomileri yeni alanlara hükmetmek için konumlanırken yükselen güçler adeta durma noktasına geldi. Piyasaların kendi başlarına çözemeyeceği sorunları çözmek için akıllı sanayi politikalarına ihtiyaçları daha da büyüdü. Salgın nedeniyle birçok ülkenin milli gelirinin azalması ve bazı ülkelere Covid-19 aşısının yeterli miktarda ulaşamamasının en öncelikle risk olduğu gerçeğinden hareketle dünya toplumlarının refah seviyelerinin geri kazanılmasını sağlamak gerektiğine inanıyorum. İşte bu ortamda 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde “Yetkili bir Asya yüzyılı olacak mı?” sorusuyla daha güvenli ufuklar için ekonomide yeni yollar açmanın tartışmasını yapmayı tasarlamaktayız. Ve bu arada önemle belirtmek isterim ki; herkes güvende olmadan, kimse güvende olamaz.

“Pandemi, temiz enerji ve temiz teknolojinin oluşumunu yeniden şekillendirmede fırsat”
KobiEfor: Enerji konusunu gündeme getireceksiniz. Enerji çağımızın vazgeçilmezi. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dr. Akkan Suver: Bizler sivil düşünce insanları olarak Covid-19’u temiz enerjinin ve temiz teknolojinin oluşumunu yeniden şekillendirmek için bir fırsat olarak telakki etmekteyiz. Dünyanın düşük gelirli bölgelerinde; artan enerji taleplerini, enerji matematiği ve iklim matematiği ile birlikte değerlendirmenin ve sürdürülebilir kılmanın yollarını Covid-19’u fırsat bilip arayabilir miyiz?  Bir kalkınma senaryosunda, dünyanın artan enerji ihtiyacını karşılarken, iklim hedeflerine ulaşmanın önemini enerji alanında koruyabilir miyiz? Dolayısıyla enerjiyi bu değerler ölçüsünde münakaşaya açmak arzusundayız.

“İklim krizi noktasına vardık, daha güçlü tedbirlerde karar birliği şart”
KobiEfor: Programda ‘Ortak Zafiyetlerimiz’ başlığıyla, küresel ısınma ve iklim değişikliğini ele alacağınızdan bahsediyorsunuz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Dr. Akkan Suver: Bu yıl 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde ekonominin, enerjinin yanı sıra yaşamakta olduğumuz iklim değişikliği konusunu gündeme getireceğiz. Her ne kadar son bir yıldır dünyanın gündemi Covid-19 pandemisi olsa da küresel ısınmanın yaşadığımız gezegen üzerinde yarattığı tehdit her geçen gün büyümektedir.

İnsan faaliyetleri sonucunda karbondioksit etkisi oranları artıyor. Bu da sıcakların yükselmesine neden oluyor. Bunun en önemli sonuçlarının başında sıra dışı hava olaylarının artması ve kutuplardaki buzulların erimeye başlaması geliyor. İklimde bu tarz iniş çıkışların olması çok doğal olmasına karşın bilim insanları, sıcakların artık önceki dönemlere kıyasla çok daha hızlı bir şekilde arttığını kabul ediyor ve söylüyorlar.

İklim değişikliğinin etkilerinin ne kadar büyük olacağı henüz kestirilemiyor. İklim değişikliğiyle mücadele, bu yüzyılda insanlığın önündeki en büyük zorluklardan birisini oluşturmaktadır. Dünya’nın, küresel ısınmanın sınırlandırılması için eşit olarak belirlenen seviyeye, gelecek beş yıl içinde ulaşacağı gerçeğini göz önüne alacak olursak kaçamak cevapları bırakıp, iklim krizi noktasına vardığımızı kabul etmemiz gerekiyor.

Paris İklim Anlaşması’nı göz ardı etmeden tıpkı Covid-19 ile mücadelede nasıl küresel bir boyutta hareket ettiysek, iklim konusunu tartışalım ve ortak bir nokta bulalım düşüncesiyle ileri bir adım atmak ve değişimin kapısını; Cumhurbaşkanları Oturumu’nda ve dini liderler ile akademisyenlerin katılımıyla aralamak istiyoruz. Hedefimiz; insanoğlunun iklim değişikliğinin etkisini görmesini sağlamak, sağlanacak bu farklılıkta daha güçlü tedbirlere uyulmasında karar birliğini oluşturmaktadır.

Zirve’de sıradışı konuşmacılar: Valeh Aleskerov ve Prof.Dr. İoanna Kuçuradi
KobiEfor: Her yıl Avrasya Ekonomi Zirveleri’nde sıra dışı misafirler bulunur. Bu misafirler günün aktüel konularında söz sahibi olan kişilerdir. Bu yıl böyle misafirleriniz olacak mı?

Dr. Akkan Suver: Elbette. 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin bu yıl sıra dışı iki önemli konuğu var. Gerçekte bu konuklardan biri Avrasya Ekonomi Zirveleri’nin uzun yıllardır tanıdığı ve bana göre dünyada enerji alanındaki on kişiden biri olan ve de yıllarca Azerbaycan Parlamentosu’nun Başkan Vekilliği’nde bulunan Valeh Aleskerov’dur. Marmara Grubu Vakfı Onur Madalyası sahibi de olan Valeh Aleskerov, şu anda Azerbaycan’da pek önemli bir kuruluşun başında bulunmaktadır. Bakü Limanı’nın yanında kurulan (ALAT Serbest Ekonomi Bölgesi’nin) tanıtımını kıymetli dostumuz Valeh Aleskerov, özel bir sunumla katılımcılara takdim edecek. Büyük fırsatlar arz eden bu tanıtım, Avrupa-Kafkasya-Asya ve Kuzey-Güney ulaşım koridorlarında sahip olduğu stratejik coğrafi konumuyla bölgesel bir yatırım merkezi olarak Azerbaycan’ın rekabet gücünü arttıracak yerli ve yabancı yatırımcı petrol dışı sektörlere bir davet oluşturacaktır.

Bir başka sıra dışı konuğumuz ise Türkiye’nin yaşayan en önemli filozoflarından biri olan Prof.Dr. İoanna Kuçuradi’dir. Prof.Dr. İoanna Kuçuradi sadece Türkiye’de değil, dünyada da felsefe, insan hakları ve etik değerler denince ilk akla gelen isimlerden biridir. Ünlü filozofumuz İoanna Kuçuradi, 24. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin açılışında bizlere “Barış ve İnsan Hakları” konusunda bir konuşma yapacaktır. Sunacağı tebliğinin ilgiyle takip edileceğine inanıyoruz.

“Kuşak ve Yol Aydınlığında Farkındalık ve İşbirliği”
KobiEfor: Bu yıl Ankara’da bulunan Büyükelçiler’i biraraya getirerek, “Kuşak ve Yol Aydınlığında Farkındalık ve İşbirliği” oluşturacağınızı belirtmiştiniz. Bu konuyu biraz açar mısınız?
Dr. Akkan Suver: Büyükelçilerle yuvarlak bir masada bir araya gelerek Kuşak ve Yol Girişimi’nin Covid-19 sonrasının şartları doğrultusunda ekonomik, sosyal ve kültürel boyutlarını ele almak ve Yeşil İpek Yolu, Sağlık İpek Yolu, Dijital İpek Yolu ile yeni oluşan Küresel Bilgi Otobanı’nı sürdürülebilir bir girişimin köşe taşları olarak ele alacağız.  Genel olarak dünya ekonomisinin ve özellikle de küresel değer zincirlerindeki olası ayrışma ve kopuklukların, Kuşak ve Yol Girişimi bağlamında hükümetlerin ve çokuluslu şirketlerin stratejik konumu üzerindeki etkisini de tartışmaya açacağız.

Çin yatırım projelerinin Avrasya’daki etkisine ve daha geniş Kuşak ve Yol Girişimi içindeki işlevselliğine ilişkin vaka çalışmaları pandemi sonrası analizleri Avrasya’daki stratejik yatırımın lokasyonel ve lojistik belirleyicileri ve yeniden yapılanması ile doğrudan yabancı yatırım (DYY) akışlarının dinamiklerinin nicel analizlerini gündeme getirmek amacıyla Ankara’da bulunan İpek Yolu Büyükelçileri’ni bir masa etrafında toplayıp Kuşak ve Yol’un aydınlığında farkındalık ve işbirliğini konuşacağız.

Moda Defilesi ve Avrasya Ekonomi Zirveleri Kupası Koşusu
KobiEfor: Avrasya Ekonomi Zirveleri’nde kültürel etkinlikleriniz oluyordu. Bu yıl Zirve’de, hangi etkinlikler olacak?
Dr. Akkan Suver: İHKİB Ailesi yüksek malumlarınız olduğu üzere her yıl Zirvemizin Galası’nı bir ‘Moda Defilesi’yle açmaktaydı. Bu yıl sanal olarak gerçekleşecek Defilemizin Tasarımcısı Ceren Ocak’tır. Kendisinin tasarımlarını, Açılışımızı takiben barkovizyon aracılığıyla izleme olanağı bulacağız. Marmara Grubu Vakfı bir gelenek halinde yıllardır sürdürdüğü yüksek katkıdan dolayı İHKİB Ailesi’ne minnettardır. Bu bir markalar yaratma yarışıdır ve bu yarışta İHKİB, Türk tekstiline büyük hizmet ifa etmektedir.

Bildiğiniz üzere Türkiye Jokey Kulübü de Avrasya Ekonomi Zirveleri Kupası Koşusu’nu her yıl bir anane halinde gerçekleştirmekteydi. Bu yıl da 7 Nisan 2021 günü Avrasya Ekonomi Zirveleri Kupası Koşusu, Türkiye Jokey Kulübü tarafından gerçekleştirildi. 4 ve daha yaşlı safkan İngiliz atlarının start aldığı sentetik pistteki 2100 metre mesafeli koşunun galibi, Necati Demirkol’un sahibi ve yetiştiricisi olduğu Sensizim (Zoffany-Phrase / Royal Anthem) isimli at oldu. Yıllardır bir gelenek halinde gerçekleşen Avrasya Ekonomi Zirveleri Kupası Koşusu, COVİD-19 salgını sebebiyle bu yıl seyircisiz olarak gerçekleşti. Marmara Grubu Vakfı; Türkiye Jokey Kulübü’ne, Avrasya Ekonomi Zirveleri’ne yıllardır gösterdiği yüksek dikkatten dolayı teşekkürü bir borç bilir.

24. Avrasya Ekonomi Zirvesi Programı (8-9 Temmuz 2021)
24. Avrasya Ekonomi Zirvesi, 1. Gün; “İnsanlık Daha İyisini Hak Ediyor” Koronavirüs Sonrası Yeni Dünya başlıklı açılış oturumu ile başlıyor. Zirve’nin açılış seromonisinde Azerbaycan Cumhuriyeti Enerji Bakanı Perviz Şahbazov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in mesajları ile başlayacak açılış oturumunun Misafir Konuşmacısı dünyaca ünlü Felsefeci Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi. Açılış konuşmacıları ise şöyle: Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, TİM Başkanı İsmail Gülle, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlementer Asamblesi (KEİPA) Genel Sekreteri Prof.Dr. Asaf Hajiyev, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran. Açılışta Yabancı Konukların Zirve Katılımlarını Selamlama Konuşması bölümünde ise; Bosna Hersek Federasyonu Cumhurbaşkanı Marinko Cavaro konuşmacı olarak yer alıyor. Açılışın ardından; Marmara Grubu Vakfı ile Özbekistan Stratejik Kalkınma Merkezi Arasında İyi Niyet Anlaşması imzalanması planlanıyor, sonrasında ise Tasarımcı Ceren Ocak’ın olduğu İHKİB Moda Defilesi barkovizyon ile yayınlanacak.

1. Gün 2. Oturum; Ekonomi Oturumu; başlığı ise “Kültürde ve Sosyal Hayatta Yeni Ufuklar, Daha Yeni Başlangıçlar”, bu oturumda AFEZ Başkanı Valeh Aleskerov tarafından ALAT Serbest Ticari Bölgesi’nin (AFEZ) tanıtımı da özel bir sunumla gerçekleştirilecek.
1. Gün 3. Oturum ise Enerji Platformu, başlığı “İnsanlığın Ortak Geleceği İçin Enerji’nin Binasını Daha İyi Hale Getirmek.”
2. Gün’ün ilk oturumu olan 4. Oturum ise “Farkındalık ve İşbirliği Oluşturmak” “Kuşak ve Yol’u Konuşmak” ve “Büyükelçiler Yuvarlak Masa Toplantısı” olmak üzere 3 başlığa sahip.
2. Gün 5. Oturum’un başlıkları ise şöyle: “Ortak Gücümüz Fırtınalı Salgında Güvenli Limanlara Ulaşmak”, “Ortak Zaafiyetlerimiz: Küresel Isınma KOVID-19’dan Daha Büyük Tehdit.”
2. Gün 6. Oturum: Çağdaş Bilge İnsanlar Platformu’nun başlığı ise “Küresel Isınma ve İklim Değişikliği.” Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı (Marmara Grubu Vakfı Onur Madalyası Sahibi- 2007) Dr. Akkan Suver’in moderatörlüğünü yürüteceği özel oturumun konuşmacıları olan Cumhurbaşkanları ise şöyle: Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (2007-2014) Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Arnavutluk Cumhurbaşkanı (2012-2017) Bujar Nishani, Bosna Hersek Federasyonu Cumhurbaşkanı Marinko Cavara, Bosna Hersek Federasyonu Cumhurbaşkanı (2014-2018) Mladen Ivanic, Bulgaristan Cumhurbaşkanı (1997-2002) Petar Stoyanov, Hırvatistan Cumhurbaşkanı (2000-2010) Stjepan Mesić, Hırvatistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (2010-2015) Prof.Dr. Ivo Josipovic, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic (2006-2018), Makedonya Cumhurbaşkanı (2009-2019) (Marmara Grubu Vakfı Onur Madalyası Sahibi-2018) Gjorge Ivanov, Slovenya Cumhurbaşkanı (2007-2012) Danilo Turk, Çekya Cumhurbaşkanı (2003-2013) Vaclav Klaus, Romanya Cumhurbaşkanı (1996-2000) Emil Constantinescu.

Yorumlar (0)