banner565

banner614

banner472

banner458

banner457

“Suudi Arabistan Türk şirketlerle çalışmak istiyor”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonuyla düzenlenen ‘Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu’nda düzenlenen ‘Bakanlar Paneli Oturumu’nda Bakan Şimşek, Suudi Arabistan’ın Türkiye’deki üreticilerle iş yapmaya yöneldiğini belirtti.

HABER 01.03.2024, 00:01 25.03.2024, 09:41
24711
“Suudi Arabistan Türk şirketlerle çalışmak istiyor”

Bakan Şimşek; “Türkiye’nin müteahhitlerine, Türkiye’nin iş insanlarına doğru dönüyorlar. Türkiye’nin bu yolculuktan başarıyla geçtiğini biliyorlar ve onlar da Türk şirketleriyle çalışmak istiyorlar” dedi. Suudi Arabistan’ın vizyonunda ciddi bir değişim ve dönüşüm programı olduğunu söyleyen Bakan Şimşek, kamu-özel sektör işbirliği (KÖİ) bakımından Türkiye’nin güzel bir örnek teşkil ettiğini söyledi.
Bakan Şimşek şunları söyledi: “Suudi Arabistan’a baktığımızda, kamu kaynaklarının büyüklüğü dikkati çekiyor. Belki özel sektör parasına ihtiyacı yok ancak özel sektörün becerilerine, bilgisine ve etkinliğine ihtiyacı var. Bu yönde atılacak adımlar, kurulacak ortak girişimler gelecekte öyle durumlar yaratacaktır ki Afrika havalimanları belki bizlerin müteahhitleri tarafından inşa edilecek ve işletilecektir. Yani bizim vizyonumuz bu olmalıdır. Sizde finansman ve kaynak var. Bizde kapasite, beceri ve yetkinlikler var. Özetle Türkiye’de önemli bir know-how kapasitesi var.”
Hizmet ihracatına Maliye olarak çok güçlü destek verdiklerini ifade eden Bakan Şimşek, “Yüzde 80 matrah indirimi sağladık. Yani diyelim ki Türkiye’den siz herhangi bir ülkeye belli alanlarda hizmet ihracatında bulunursanız fiilen ödeyeceğiniz vergi çok çok düşük düzeyde olacak. Yüzde 80 oranlı bir matrah indirimi var, o da önemli” diye konuştu.

Yorumlar (0)