banner472

banner458

banner457

Microsoft’tan yapay zekâyla görme engellilere yepyeni imkânlar

Microsoft’un yapay zekâ ve makine öğrenmesiyle güçlendirilen akıllı karma gerçeklik gözlüğü HoloLens, görme zorluğu çekenler ve görme engelliler için modifiye edildi.

AKILLI YAŞAM 01.03.2020, 08:00 26.03.2020, 14:43
8505
Microsoft’tan yapay zekâyla görme engellilere yepyeni imkânlar

Microsoft’un 4 yıldır sürdürdüğü Tokyo Projesi kapsamında geliştirilen ürün, kamera ve ses algılama yardımıyla anlık bilgi elde ediyor, bunları bir odada kimin nerede olduğunu kullanıcının kulağına saniyeler içinde söyleyebiliyor.
Microsoft’un bir diğer ürünü Seeing AI mobil uygulaması görme engeli olan veya az gören bireyler için 10 milyondan fazla görev tanımıyla yardımcı oluyor.
Soundscape mobil uygulaması kulaklık yardımıyla etraftaki yönlendirme işaretlerinin anlamı sesli bildiriliyor ve yazıları okunuyor.
Türkiye’de Microsoft’un yapay zekâ çözümlerini kullanarak YGA ve Vestel mühendislerince geliştirilen dünyanın en akıllı bastonu WeWALK, Microsoft’un global olarak destek verdiği 11 projeden biri.
Microsoft, Mayıs 2018’de duyurduğu Erişilebilirlik için Yapay Zekâ Programı’yla yapay zekâ araçları geliştiren projelere 5 yıl boyunca 25 milyon dolar hibede bulunacak.

Yorumlar (0)