banner341

Atıktan enerjiye 3 aşamalı destek

Çevre Teknolojileri Fuarı kapsamında düzenlenen “Türkiye’nin Atıktan Enerji Potansiyeli: Fırsatlar ve Öneriler” Çalıştayı’na, bakanlık ve iş dünyası temsilcileri katıldı. Çalıştay’da; Türkiye’nin 2023 yılı biyokütle enerjisi hedefinin 1130 megavat olduğunu hatırlatan yetkililer, kurulu gücün 2018 yılı sonunda 811 megavata ulaştığı bilgisini paylaştı.

Atıktan enerjiye 3 aşamalı destek

Enerji İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, atıkların enerjiye çevrilmesinde Türkiye’de kurulu bulunan tesislerin yüzde 33’ü termokimyasal, kalanı ise biyokimyasal yöntemi kullanıyor. Çalıştay’da Türkiye’nin atıktan enerji potansiyelini hayata geçirmek için ihtiyaç duyulan teşvikler de ele alındı. 2005’te devreye giren ve 31 Aralık 2020’de sona erecek Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’nın (YEKDEM), revize edilerek uzatılması gerektiği vurgulandı. YEKDEM sonrası dönemde biyokütle enerjisine yönelik destekler, biyometanizasyon, landfill ve termal olarak üç grup altında toplanarak belirlenecek.
Atıktan enerji elde eden santraller kuran ve Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin atıktan enerji santralini işleten Mimsan’ın Yönetim Kurulu Başkanı Enver İlhan, arazi yetersizliğinin çöp bertarafında yakma yöntemini zorunlu kıldığını belirtti. İlhan, şehir çöpünden enerjiye yönelik devlet destekleri kesilirse bu tesisleri kuracak bütçesi olmayan belediyelerin vahşi depolamaya geri döneceğini bunun da büyük bir çevre sorununa dönüşeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner340

banner269

index