banner402

banner345

banner440

banner445

banner374

01.01.2019, 08:00 6379

Etkileyici Bir İşe Uyum Programı Deneyimi Oluşturmak

Yapılan araştırmalar yeni başlayıp ilk altı ayda işten ayrılanların yaklaşık üçte birinin, yeni ortamlarında etkili ilişkiler kuramamalarından, verilen eğitimlerin etkili ve yetersiz olmalarından veya yöneticilerin yapmış oldukları rehberliğin yetersiz olmasından kaynaklandığını ortaya koymuştur.
Yeni işe başlayan çalışanların işe hızlı ve etkili adaptasyonu için işe uyum programları (Onboarding) geliştirilmiştir. İşe uyum programı etkili şekilde yapıldığında, yeni çalışanların daha etkili çalışmalarına katkı sağlarken aynı zamanda yeni rollerini daha hızlı ve doğru anlamalarına yardımcı olmakta ve şirket içinde ilişkilerin daha başarılı olmasına yol açmaktadır. Aksi durumda ise çalışanın yaşamış oldukları deneyimler, çalışanın kuruluşunuza katılma kararını sorgulamasına neden olabilecektir.
Bu programı şirketler çalışan motivasyonunu yükseltmek, kurum bağlılığını arttırmak, performansını maksimum seviyeye getirmek ve başarılı işe alımlar gerçekleştirmek için uygularlar.
Uyum programı çalışan ile özel amaçlı bir iş görüşmesi ile başlayıp, birkaç formun imzalanması ve binada bir gezinti kadar basit olabilir. Diğer yandan çok çalışanı yöneten büyük şirketler, işe başlayan yeni yeteneği şirketle bütünleştirmek için uyum kazandırma yazılımları, çalışan portali, oryantasyon programları ve eğitimler gibi yöntemler kullanabilirler.
Örneğin; işe uyum programına uygun olarak çalışan işe başladığı ilk gün; ‘Kimlerle beraber çalışacağım? Ne görev yapacağım ve yöneticilerim kimler? Beni hangi süreçler bekliyor? WC nerede? Öğle yemeği nerede yeniyor ve öğle arası ne zaman? Şirkette çalışanların dahili telefonları ve acil ihtiyaç halinde kime ulaşmalıyım?’ gibi sorulara yanıt bulabilmelidir.
İşe uyum programında oluşturulacak süreçte neyi, nasıl ve nerede uygulayacağınızı anlamanız önemlidir. Aşağıdaki sorular, bu süreci sistemli bir şekilde analiz etmenize ve iyileştirmenize yardımcı olabilecektir.
Yeni çalışanlar, gerekli tüm işe uyum programındaki görevleri tamamlıyorlar mı?
Yeni bir çalışanın işe alışması ne kadar sürüyor?
Yeni çalışanlar memnuniyetlerini nasıl derecelendiriyor?
İşe uyum programı öncesinin en önemli etkinliklerinden biri yeni çalışanı işteki ilk gününe hazırlamaktır. Bu onlar için gergin bir zaman olabilir. İlk günleri için bir yapılacak iş listesi ve gündem oluşturarak stresi azaltın.
İşe uyum programlarını kullanmaya başlayan şirketlerde, süreçlerin birbiriyle uyumlu hale getirilmesi, üretkenliğin artırılmasının sonucu olarak verimlilikte artış, kağıt işlerinin azaltılması ve maliyetlerde ciddi düşüş gözlemlenmektedir. Diğer önemli bir avantaj da yöneticilerin işe uyum kazandırma süreçlerine fazla zaman ayırması ile birlikte yeni çalışanlara ilave değer sağlamasıdır.
Amacına uygun kurgulanmış işe uyum kazandırma süreçleri, çalışanları elde tutmanın ve uzun dönemde yetenekleri düşünmenin değerini kabul eder. Şirketlerin yeni işe alınanları kurum ile bütünleştirerek uzun dönemli başarıların sağlanması için doğru ortamı yaratmalarına olanak sağlar.

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35
banner366