banner565

banner614

banner472

banner458

banner457

Startup’lar NRW’deki ekosistemden memnun

Kuzey Ren-Vestfalya Startup’lar için cazip bir lokasyon: Söz konusu değerlendirme, Bundesverband Deutsche Startups e.V. (Alman Startuplar Birliği Derneği) ve denetim firması PwC tarafından her yıl ülke çapında yapılan bir anketin sonucu. Alman Startup Monitörü’nde ankete katılan girişimlerin yüzde 74’ü NRW’deki ekosistemi çok iyi veya iyi olarak değerlendirdi. Bu oran NRW’yi, Berlin, Münih ve Hamburg gibi metropolleri geride bırakarak ulusal ortalama olan yüzde 58’in oldukça üzerine çıkarmakta.

REEL SEKTÖR 01.05.2024, 00:01 06.05.2024, 19:13
6655
Startup’lar NRW’deki ekosistemden memnun

Üniversitelerle olan iyi bağlantılar ve bilginin AR-GE’den sanayiye aktarılması özellikle övgü topladı: NRW’de üniversite desteği alan start-up’ların neredeyse dörtte üçü bu lokasyon faktörlerini vurgulamakta. Ayrıca, on start-up’tan neredeyse dokuzu (yüzde 88) üniversitelere yakınlığı önemsiyor ve kendi aralarındaki güçlü ağ da ankete katılanların yüzde 80’i tarafından olumlu değerlendiriliyor.
Yüksek memnuniyet düzeyi, NRW’nin bir iş ve yatırım merkezi olarak benimsenmesine de yansımakta: Ankete göre, girişimlerin yüzde 90’ı yeniden bir şirket kurmayı hayal edebiliyor ve bunların yüzde 72’si bunu aynı lokasyonda yapmayı düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 76’sının da vurguladığı gibi, bu durum geniş kapsamlı destek programları ve ilgili ekonomi politikası inisiyatiflerinin de bir sonucu.
Kuzey Ren-Vestfalya’daki start-up’lar, sermayeye erişim ve yerleşik şirketlerle iş birliği konularında iyileştirme yapılması gerektiğini düşünmektedir. Her iki rakam da ulusal ortalamanın biraz altında.

Yorumlar (0)
banner557