banner565

banner472

banner458

banner457

Deprem bölgesine KOSGEB’den finansman desteği

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, KOSGEB tarafından deprem bölgesine yapılan finansman desteğine ilişkin ödeme süreçlerinin yeniden başladığını duyurdu. Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı kapsamında başvurusu onaylanan ve ödemesi gerçekleşmeyen işletmeler için ödemeler başladı.

DESTEK-TEŞVİK 01.04.2024, 00:05 03.04.2024, 10:00
4717
Deprem bölgesine KOSGEB’den finansman desteği

Ödemeler işletmelerin hesabına aktarılıyor: Bakan Kacır, deprem bölgesi için uluslararası fonlardan sağlanan finansman destekleri kapsamında, KOSGEB ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında imzalanan Kredi Anlaşması çerçevesinde yaklaşık 4 milyar TL tutarındaki finansmanın işletmelere aktarılmaya başlandığını söyledi.
Dünya Bankası ve KOSGEB işbirliğinde yürütülen Türkiye Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi kapsamında 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen 11 ildeki işletmelere yönelik 450 milyon dolarlık finansmanın tamamı bölgedeki işletmelere aktarılmıştı. Desteğin açıklandığı 31 Ekim 2023’ten itibaren 39 bin 680 işletmeye 12.8 milyar TL tutarında ödeme yapılmıştı.  Finansmanın tamamının bölgeye aktarılmasının ardından KOSGEB ile JICA arasında Kredi Anlaşması imzalanmıştı ve Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Deprem Sonrası Desteklenmesi Projesi uygulamaya alındı. Başvurusu onaylanan ve destek ödemesi yapılmayan işletmeler için bu kaynak kullanılacak.
Ek finansman çalışmaları devam ediyor: Bakan Kacır, uluslararası kuruluşlarla yeni finansman kaynaklarının bulunması konusunda bakanlık olarak çalışmalar yürüttüklerini, İspanya İş Birliği ve Kalkınma Ajansı (AECID) ile bölgeye ek finansman sağlanması konusunda çalışmaların da devam ettiğini söyledi.

Yorumlar (0)
banner557