banner565

banner614

banner472

banner458

banner457

“1 milyar liralık bir etki yatırımı oluşturacağız”

Bakan Kacır, Etki Yatırımı Danışma Kurulu’nun (EYDK) ev sahipliğinde Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Etki Yatırımı Zirvesi’nde katılan Bakan Kacır, ekonomik getirinin yanında toplumsal ve çevresel sürdürülebilirliği odağına alan etki yatırımlarının, Türkiye’nin bir cazibe merkezi hâline gelmesinde önemli bir kilometre taşı olacağını vurguladı.

HABER 01.06.2024, 00:01 13.06.2024, 09:15
14649
“1 milyar liralık bir etki yatırımı oluşturacağız”

Dijital Dönüşüm ve Yeşil Dönüşüm Destek Programları ile sanayinin yeşil ve dijital dönüşümüne yönelik yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamında değerlendireceklerini söyleyen Bakan Kacır, “Ülkemizden 100 bin teknoloji girişiminin doğmasını ve aralarından 100 girişimin milyar dolar değerlemeyi aşmasını sağlayacağız” dedi.
Bakan Kacır, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Etki Yatırımına Yönelik Bölgesel Girişim Sermayesi Mali Destek Programı ile; Ankara ve deprem bölgesindeki illerde hızlı büyüme ve katma değer yaratma potansiyeli taşıyan pozitif ve ölçülebilir sosyal ve çevresel etki yaratabilecek girişimlere finansman desteği sağladıklarını kaydetti: “Ajansın yatırımcısı olacağı girişim sermayesi fonları ile girişimcilik ve yenilik ekosisteminin geliştirilmesini ve güçlendirilmesini hedefliyoruz. Bu fonlar aracılığıyla 250 milyon liralık taahhüt ile toplamda 1 milyar liralık bir etki yatırımı oluşturacağız. Sosyal etki tahvili finansman aracı, etki yatırımcısı projemize ön finansman sağlıyor. Ortaya koyduğumuz hedeflerimizi gerçekleştirmeleri durumunda kendilerine İstanbul Kalkınma Ajansı’mız ödeme yapacak. Proje kapsamındaki hedef grup, son 1 yılda işsiz olan 18 ila 35 yaş grubundaki gençlerimiz. 1 milyon 250 bin dolar bütçeli bu proje ile 550 gencimizin bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe istihdam edilmesini hedefliyoruz.”

Yorumlar (0)