banner565

banner472

banner458

banner457

Birleşik Krallık ile ticaret hacmi 18.9 milyar dolar

Ticaret Bakanı Prof.Dr. Ömer Bolat, Londra merkezli Yönetim Enstitüsünün evsahipliğinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) düzenlediği Türk-İngiliz İş İnsanları ve Yatırımcılarla Yuvarlak Masa Toplantısı’nda Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ekonomik ilişkilerin artırılması için önemli potansiyel bulunduğunu ve bu kapsamda iş dünyasının büyük rol oynayabileceğini söyledi.

HABER 01.04.2024, 00:01 03.04.2024, 09:43
4679
Birleşik Krallık ile ticaret hacmi 18.9 milyar dolar

Geçen yıl Birleşik Krallık ile ikili ticaret hacminin 18.9 milyar dolar olarak gerçekleştiği bilgisini paylaşan Bakan Bolat, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2024’ün ikinci ayındaki ticaret hacmimiz 1.8 milyar dolar oldu. Bu başarı, kamu ve özel sektör arasındaki işbirliğinin bir sonucu. İngiltere İş ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch ile STA güncelleme müzakerelerine başladığımızı duyurarak ikili ekonomik ilişkilerimizde önemli bir adım attık.” Bakan Bolat, Türkiye’nin yatırımcılara iyi korunan bir iş ortamı ve dünyanın en geniş serbest ticaret anlaşma ağlarından birini sunduğunu belirtti.
Türk şirketlerinin İngiltere’deki toplam yatırımının 2023’te 4.9 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Bolat; “Bu yatırımlar arasında en büyük sektörlerden biri müteahhitlik. Türkiye ve Birleşik Krallık çeşitli alanlarda ortaklıklarını derinleştirmeye devam ediyor ve bu alanlar arasında yapay zeka ve teknolojinin de yer aldığını görmekten mutluyum” diye konuştu. 

Yorumlar (0)