banner459

banner345

banner457

banner458

banner402

banner462

Bursa TSO Başkanı İbrahim Burkay: “Bu kadar sanayi yeter demek ihanet”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Bursa yüzölçümünün binde 8’inin sanayi yatırımlarına ayrıldığını, oysa aynı oranın Almanya’da yüzde 3 olduğunu hatırlatarak, gelirinin yüzde 46’sını yüzde 1 dahi yer kaplamayan sanayiden elde eden Bursa’da “Bu kadar sanayileşme yeter” diyenleri anlamakta güçlük çektiğini söyledi.

HABER 01.03.2021, 00:01 29.03.2021, 15:30
22163
Bursa TSO Başkanı İbrahim Burkay: “Bu kadar sanayi yeter demek ihanet”

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) görüntülü platformda yayınlanan ‘Türkiye Ekonomiyi Konuşuyor’ programının konuğu olan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin 50 yıllık geleneksel üretim yapısıyla gelecek 50 yılı yakalayamayacağını belirtti.
Burkay, “Gelişmiş ülkeler havacılık, savunma, otomotiv gibi teknoloji yoğun sektörlerine entegre ettikleri üniversiteleri ve mükemmeliyet merkezlerini yatırım fonlarıyla birlikte bir ekosistem kurmuşken biz ‘Bu kadar sanayi yeter’ diyemeyiz. Bursa’nın 11 bin 200 kilometrekarelik yüzölçümünde sanayinin payı binde 8. Bu payla Bursa ekonomisinde gelirin yüzde 46’sı sanayiden geliyor. Almanya’nın şehirlerinde bu oran yüzde 3 civarında. Eğer hedefimiz 10 büyük ekonomiyse topraklarımızın en az yüzde 3’lük bölümünü sanayiye tahsis etmek zorundayız” diye konuştu.
Yatırımcının sanayi alanı bulma konusunda zorlandığını belirten BTSO Başkanı Burkay, “Bu konuda çok yoruluyoruz. Elbette ormanlarımızı, tarımı, arkeolojiyi koruyacağız. Üretirken çevreyi kirletmeyeceğiz. Ancak bu ülkede sanayi yatırım alanlarını artırma, yatırımcıya hazır hale getirme zorunluluğumuz var. Metrekaresi 800 dolara arsa alarak kim, nasıl, hangi yatırımı yapacak?” diye sordu.
Son dönemde gelişmiş ülkelerin dahi üretimi kendi ülkesine çekme yarışına girdiğini belirten Burkay, “Odamızı ziyaret eden ABD’li, Avrupalı heyetler bizden ülkelerinde yatırım yapmamızı talep ediyor. Arazi bedellerinden vergi avantajlarına bakıyorsunuz, bizim 6’ncı bölge teşviklerinden daha uygun. Böyle bir durumda Türkiye’de sanayi yatırımlarına ayırdığımız altyapısı hazır bölge oranımızı artırmak zorundayız” dedi.
Yaklaşık 15 yıl önce BTSO olarak gelişmiş 10 ülkenin üretim yapısını incelediklerini, bu ekonomilerin otomotiv, havacılık, savunma sanayii, raylı sistem gibi teknoloji yoğun sektörlerdeki dönüşüm modellerini şehirlerine taşıdıklarını anlatan Burkay, şunları söyledi: “Teknolojiye dayalı uluslararası rekabetin artık yeryüzünden uzaya taşındığı yeni bir döneme girdik. 2013 yılından itibaren özellikle otomotiv ve makine gibi sektörlerdeki firmaların üretim yeteneklerini uzay, havacılık, savunma, nanoteknoloji, kompozit malzemeler ve mekatronik gibi ileri teknoloji gerektiren alanlara dönüştürmeyi hedefledik. GUHEM projemizi de işte bu vizyon doğrultusunda hayata geçirdik. Bu merkezimiz, Cumhurbaşkanımızın ülkemizi uzay ligine taşıma kararlılığı doğrultusunda Bursa’mıza uzay ve havacılık yolculuğunda yeni bir misyon yükleyecek.”
KOBİ OSB ve Teknoloji OSB’lere ilişkin de bilgi veren Burkay, “Teknoloji OSB’de yer alana firmalarımız ağırlıklı Ar-Ge faaliyetlerini yürüten firmalar. Bu alanda yatırım yapan firmalarımız Ar-Ge desteklerinden faydalanıyor” dedi.
Bursa’nın yerli otomobil TOGG için yatırım üssü olarak belirlenmesinde ve uzay çalışmalarında şehrin öne çıkmasının tesadüfi olmadığını belirten Burkay, şunları söyledi: “Sadece farklı sektörlerde kurduğumuz mükemmeliyet merkezleri ve sürdürdüğümüz farklı projelerle değil insan kaynağına yaptığımız etkin yatırımlar da Bursa’yı katma değeri yüksek yatırımların ilgi odağı haline getirdi. Mühendislik fakültelerinden, meslek liselerinden lisans ve ön lisans eğitimini alan gençleri BUTGEM Vakfımızın kompleksinde eğitime alıyor, yetiştiriyoruz. Yılda 2 bin 500 kursiyerimizin yüzde 90’ına iş garantisi sağlıyoruz. Şu an TOGG’un gereksinim duyacağı insan kaynağının yetiştirilmesine odaklandık.”

Yeni fikir fonu kuruluyor
Projeleriyle Bursa’da sektörleri yüksek katma değerli üretim yönünde dönüştürürken yatırımcıları da dönüştürecek program üzerinde çalıştıklarını anlatan Burkay, “Gelişmiş ülkelerin girişimcileri ‘kâr’ realizasyonundan ‘değer’ realizasyonuna geçiş yaptı. Güne değil, gelecek 50 yıla yatırım yapılıyor. Veri, bilgi satıyorlar. Teknoloji girişimlerini destekleyen fonları kurmak zorundayız. Yeni fikirlere yatırım yapacak bir fon yapısını Bursa’da kuracağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)