banner472

banner458

banner457

İMES DİLOVASI OSB TÜRKİYE İÇİN DÜNYA’YA ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Kocaeli - Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas OSB, pandemi dönemine rağmen üretim, istihdam ve ihracat verilerinde artış gösterdi. Bölge 2021 yılında da istikrarını sürdürürken aynı zamanda önemli projeleriyle de dijitalleşme ve ihracat odaklı hedeflerine adım adım ilerliyor.

HABER 01.05.2021, 00:01 30.05.2021, 10:07
22839
İMES DİLOVASI OSB TÜRKİYE İÇİN DÜNYA’YA ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

ENERJİ VERİLERİ ÜRETİMİN GÜCÜNÜ GÖSTERDİ
2020 yılında İMES Dilovası OSB’de elektrik tüketimi yaklaşık olarak %5,16’lık bir artış gösterdi. Bu artış üretimin, yaşanan zorlu pandemi şartlarına rağmen devam ettiği ve kapasitesinin artışının göstergesi olarak nitelendirildi. Ayrıca su tüketimi yaklaşık  %14,87 yükseliş gösterirken 2021 yılının ilk çeyreğinde ise enerji tüketim verilerine bağlı olarak bölge üretiminde de artış olduğu gözlendi.
Konu ile ilgili İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan, “Bölgemiz her geçen gün cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İşletmelerimiz Covid-19’a rağmen üretmeye, geliştirmeye ve ihracat yapmaya devam etti. Her ay uzaktan okuma sistemlerimiz ile fabrikalarımızda tüketilen enerji verilerini kontrol ediyoruz. Türkiye ekonomisine yüksek katma değer oluşturmak için çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

SANAYİLEŞME TALEBİ ARTTI
Başkan Ahmet Tokkan, “İMES Dilovası OSB halihazırda 80’i küçük sanayi sitesindeki işletmeler olmakla birlikte toplamda 308 işletmenin faaliyet gösterdiği büyük bir makina ekosistemi olmuştur. Bu doğrultuda bölgeye yakın otoyollar, limanlar, havaalanları ve diğer ulaşım olanaklarının varlığı bölgeyi cazibe merkezi haline getirmiştir” dedi.
Ahmet Tokkan, 301 hektarlık alanda toplamda 297 sanayi parseli olan İMES Dilovası OSB’de 2020 yılında ise ruhsat sayısının 258’e iskân sayısının 220’ye ve tahsis sayısının 38’e çıktığını paylaştı: 2021 yılında ise 32 parsel iskân, 18 adet parselin ise ruhsat alması beklendiği İMES Dilovası OSB, halihazırda 130 milyar TL’lik fabrika yatırım bedeli ile yeni yatırım alanları için cazibe merkezi oluyor.

İSTİHDAM %15, İHRACAT %13 ARTIŞ GÖSTERDİ!
2020 yılında istihdam rakamı 8500 olan İMES Dilovası OSB’de, 2021 yılında %15’lik bir artış ile istihdam sayısı 10.000’e yükseldi. Covid-19’a rağmen işletmeler üretimlerini durdurmazken, insan kaynaklarına yatırım yapmaktan geri durmadıkları görüldü.
Ayrıca 2020 yılında %13’lük bir artış ile 850 milyon Dolarlık bir satış gerçekleştirildi. 2021 yılının ilk çeyreğinde ise 200 milyon Dolarlık ihracat yapıldı.

EĞİTİM VE PROJE ODAKLI BİRÇOK ETKİNLİK YAPILDI
Geçtiğimiz yıl bölgede faaliyet gösteren işletmecilerin üretim ve satış süreçlerine katkı sağlayacak birçok toplantı ve etkinlik yapıldı. Etkinlik ve toplantıların yanı sıra bölge yönetimi tarafından 14 farklı ziyaret gerçekleştirildi.
2020 yılında bölgede 60 toplantı, 16 etkinlik düzenlenirken bu toplantı ve etkinliklere 200’den fazla kişi ile birebir görüşme sağlanırken gerçekleştirilen etkinliklere 300’den fazla kişi katılım sağladı. 2021 yılının ilk üç ayında ise pandemi nedeniyle planlanan etkinlikler çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

YILSONUNDA MÜKEMMELİYET MERKEZİ HAZIR
İMES Dilovası OSB’nin bölgedeki işletmecilere nitelikli istihdam, eğitim, danışmanlık ve Ar-Ge desteği sunacağı projesi İMES Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi’nin sözleşmesi geçtiğimiz yıl Mart ayında imzalandı.
Ahmet Tokkan, “Temmuz ayına gelindiğinde ise merkezin temel atma töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Yapım ihalesinin ardından 2021 yılının ilk çeyreğinde Mükemmeliyet Merkezi’nin kurumsal ve teknik altyapısı ile ilgili önemli gelişmeler yaşandı. Mükemmeliyet Merkezi 2021 yılının üçüncü çeyreğinde modern merkez binasının yapı işleri % 70 seviyelerine ulaştı” açıklamasını yaptı.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜREÇLERİNDE CİDDİ AŞAMA KAYDEDİLDİ
Son yıllarda ortaya çıkan teknolojik gelişmeler ve pandeminin etkisiyle teknolojinin üretim süreçlerinde büyük rol oynaması birçok sektörü ve günlük hayatı bu entegrasyona zorunlu bıraktı. Endüstri 4.0’a uyum sürecine ve dijital dönüşüme büyük önem veren İMES Dilovası OSB, 2020 yılında bu yönde birçok çalışmayı hayata geçirdi.
Dijitalleşme ile işletmelerin rekabet seviyelerinin artırılmasını hedeflediğini ifade eden İMES Dilovası OSB Bölge Müdürü Onur Kesici, “İşletmelerimizin altyapılarının incelenmesi ile dijital olgunluk seviyelerini envanter çalışmamız ile belirledik. Bilişim Vadisi ile imzalanan protokol ile birlikte işletmelerimizin yine dijital dönüşüme uygunluk seviyeleri incelenerek, elde edilen sonuçlar doğrultusunda eğitim programları düzenlenecek. Bu doğrultuda gelecek dönemde dijital dönüşüm çalışmalarında izleyeceğimiz yol haritasını çıkarabileceğiz” dedi.

4 ALANDA KALİTE SERTİFİKA SÜREÇLERİ TAMAMLANDI
Kocaeli-Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, bünyesinde faaliyet gösteren 308 işletmeye tescil edilmiş kalite standartlarında hizmet veriyor. İMES OSB için kurumsallaşma adına önemli bir adım olan kalite süreçleri, baş denetçilerin kontrolleri ve Organize Sanayi Bölgesi hizmetlerinde yapılan süreçlerin değişikliği ile tescilli hale geldi.
ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 10002:2018 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi olmak üzere 4 alanda sertifika süreçleri tamamlandı.

İHRACAT VE İSTİHDAM ODAKLI KÜMELENME PROGRAMI
2020 yılında İMES Dilovası OSB’de üretim ve satış faaliyetlerini sürdüren firmaların ihracat potansiyellerini arttırmak için İMES Kümelenme Programı başlatıldı. Yeni pazarların keşfi,  satış alanında deneyim ve tecrübe paylaşımı, küme içerisinde bulunan tüm işletmelere kullanıma açık olacak şekilde ürün/hizmet portalının oluşturulması ve İhracat İstihbarat Merkezi hedefleriyle adımlar atıldı.
Savunma, otomotiv ve makine sektörlerine yönelik üç ayrı küme oluşturuldu. 2020 yılı içerisinde bu kümelere bölgemizde faaliyet gösteren 35 firmamız başvuruda bulundu. Başvuru sürecinin ardından 2021 yılının ilk çeyreğinde firmalarla görüşülerek hangi firmaların hangi kümede yer alacağı belirlendi ve ilerleyen süreçte atılacak adımlar için bir küme koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. İMES Kümelenme Programı’nda yer alan firmaların yer aldığı Kümelenme Envanter Kataloğu oluşturuldu.

İMES DİLOVASI OSB YILIN İLK ÇEYREĞİNDE ÜRETİM VE İHRACAT VERİLERİNİ ARTTIRDI
2021 yılında mevcut proje ve yatırımlar devam ederken, İMES Dilovası OSB işletmelerin üretim ve satış potansiyellerini arttıracak projeler geliştirmeyi hedefliyor. İMES Uygulamalı İleri Mükemmeliyet Merkezi Binası, İMES Yönetim Merkezi Binası gibi önemli yapı projelerinin yükseleceği 2021 yılında, İMES Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi bölgenin ihtiyacı olan istihdam ve eğitim alanında önemli rol üstlenecek. İMES Kümelenme Programı’nın da işletmelerin ihracat potansiyellerini yükselterek, İMES Dilovası OSB’den ülkeye sağlanan katma değeri arttırması hedefleniyor.

Yorumlar (0)