banner565

banner614

banner472

banner458

banner457

Kaynak girişlerinde artış, risk göstergelerinde iyileşme

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Başkanlığı’nda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, cari açıkta düşüş, uluslararası kaynak girişlerinde artış, rezervlerde güçlenme ve risk göstergelerinde iyileşme görüldüğü belirtildi.

HABER 01.06.2024, 00:01 13.06.2024, 09:14
14885
Kaynak girişlerinde artış, risk göstergelerinde iyileşme

Ekonominin yol haritası 12. Kalkınma Planı ve Orta Vadeli Program’da (OVP) belirlenen eylemlerin kararlılıkla uygulandığı ve olumlu sonuçların alındığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bu kapsamda, cari açıkta düşüş, uluslararası kaynak girişlerinde artış, rezervlerde güçlenme ve risk göstergelerinde iyileşme görülmektedir. İşgücü piyasasındaki güçlü görünüm korunurken, istihdamda tarihi yüksek seviyeye ulaşılmış ve işsizlik oranı tek haneli seviyelerde seyrini sürdürmüştür. Öncelikli hedefimiz olan fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesine yönelik para politikasındaki sıkı duruşun maliye ve gelirler politikası ile desteklenmesiyle yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme bekliyoruz. Ekonomide dengelenme ve güçlenen finansal istikrar enflasyonla mücadelemize destek olmaktadır.”
Açıklamada, mali disiplinin güçlendirilmesi amacıyla 13 Mayıs’ta detayları kamuoyu ile paylaşılan ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ ile kamuda harcama kontrolü ve tasarrufların artırılması, yatırımların öncelikli alanlara yönlendirilmesi ile dezenflasyon sürecine önemli katkı sağlanmasının beklendiği kaydedildi: “Programımızın temel sac ayaklarından olan yapısal reformlar ana gündemimizi oluşturmaktadır. Katma değerli üretime, nitelikli yatırımlara ve yüksek teknoloji ihracatına sağladığımız destekler, yapısal reformlarla birlikte sürdürülebilir büyümeyi destekleyecektir.”
Açıklama şöyle devam etti: “OVP’de öncelikli reform alanlarımız arasında yer alan tarımsal üretim planlaması ve yeni destek modeli detaylı olarak istişare edilmiştir. Model ile gıda arz güvenliğine yönelik stratejik tarım ürünlerinde hedef yeterlilik oranları belirlenerek üretim planlaması yapılacaktır. Ayrıca, tarımsal üretimde ve su kullanımında destekleme modelinin yanı sıra yeni teknolojilerin kullanımı ile verimliliğin artırılması ve yurt içinde üretimin geliştirilmesine yönelik atılması gereken ilave adımlar değerlendirilmiştir.”
Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan katıldı.

“Reformlar tüm Orta Asya’ya sirayet edecek”
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile Özbekistan’da 3. Taşkent Uluslararası Yatırım Forumu’nun açılışına katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geleceğe dönük olumlu sonuçlar alındığında yatırımların da Özbekistan’a yöneleceğini kaydetti. Orta Asya’nın dünya tarihinde kendi yerine sahip bir bölge olduğunu ifade eden Yılmaz, bir noktada başlayan reformların tüm Orta Asya’ya sirayet edeceğini kaydetti.
Yılmaz, belirlenen mevzuat ve yol haritalarının da yatırımcılara diyalog yoluyla verimli şekilde ulaştırılması gerektiğini söyledi. Reformlar ve dönüşüm konusunda Özbekistan’ın gerekli bütün şartlara sahip olduğunu vurgulayan Yılmaz, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in güçlü siyasi iradesiyle, ikinci nesil reformların başladığını, yol haritalarının oluşturulduğunu ve 2030 yılı stratejisinin ortaya konduğunu belirtti.

Yorumlar (0)