banner472

banner488

banner480

banner458

banner457

banner493

KOBİ’lere 6 milyar TL’lik bir ‘nefes’

TOBB ve 365 oda-borsa tüm kaynaklarını KOBİ’lere ‘nefes’ için seferber etti

HABER 01.05.2020, 08:00 29.05.2020, 10:18
11556
KOBİ’lere 6 milyar TL’lik bir ‘nefes’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, KOBİ finansman projesi TOBB Nefes Kredisi’nin 7.’sini DenizBank ile başlattı. Yeni Nefes Kredisi için imzalar TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş tarafından atıldı. Yıllık yüzde 7.5 faizli krediden cirosu 25 milyon TL’nin altında olan KOBİ’ler yararlanacak. Üst limit illere göre 50 bin ile 100 bin TL arasında değişiyor. Geri ödemeler 2021de başlayacak. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “TOBB ve 365 Oda ve Borsa olarak, elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyuyoruz” dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) geçtiğimiz yıllarda 6 defa gerçekleştirdiği KOBİ finansman projesi “TOBB Nefes Kredisi” tekrar başladı. TOBB’un öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi için imzalar TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş tarafından Ankara’daki TOBB Genel Merkezi’nde atıldı. TOBB ve 365 oda borsanın tüm kaynaklarının biraraya getirilmesiyle oluşturulan Nefes Kredisi’nde 2020 yılı tamamen ödemesiz olacak. Ödemeler yıllık yüzde 7.5 faiz ile 2021’de aylık eşit 12 taksitle yapılacak. Kredi’de üst limit illere göre 50 bin ile 100 bin TL arasında değişiyor. Krediden cirosu 25 milyon TL’nin altında olan KOBİ’ler yararlanabilecek.
TOBB Nefes Kredisi 2020 projesinin 6.25 milyar TL’lik bir kredi hacmine ulaşması bekleniyor. TOBB Nefes Kredisi’ne DenizBank aracılık edecek, Kredi Garanti Fonu (KGF) Hazine desteğiyle kredilere kefil olacak. DenizBank ile başlayan kredi programına iki hafta sonra kamu bankalarının da dahil olması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce ‘finansmanda inovasyon’ ifadesini kullandığı proje, daha önce de TOBB üyesi KOBİ’ler için önemli bir finans kaynağı oluşturmuştu.
Nefes Kredisi nasıl alınacak?: 27 Nisan Pazartesi günü itibariyle; TOBB’a bağlı oda ve borsalara üye olan cirosu 25 milyon TL’nin altında olan işletmeler, üye oldukları oda ve borsalardan faaliyet belgesi alarak, koşulsuz şartsız, Denizbank üzerinden krediye başvurabilecek. Başvuru için gereken faaliyet belgesi, TOBB’a bağlı oda ve borsaların tamamından online olarak alınabilecek.
“Bu işi seferberlik gibi gördük”
TOBB Nefes Kredisi 2020’nin tanıtım toplantısında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, daha önce eşi benzeri görülmemiş salgın karşısında devletin aldığı ve alacağı önlemlerin ekonomi için önemine işaret etti. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Sağlık alanında en az sayıda can kaybı ile bu salgını atlatırken şirketlerimizi yaşatarak COVID sonrası döneme girmemiz gerekiyor. Çünkü salgın sonrası küresel ekonomi yeni bir hal alacak. İş yapma biçimleri değişecek, rekabet daha da kızışacak. İşte bu bilinçle bu işi bir seferberlik gibi gördük ve salgının ilk gününden beri gece gündüz demeden çalışıyoruz. İşletmelerimizin en büyük sorunu olan finansmanda TOBB ve 365 Oda ve Borsa olarak, elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyuyoruz. Tüm kaynaklarımızı üyelerimizin emrine veriyoruz. Finansman ihtiyacına cevap verebilmek adına TOBB Nefes Kredisi’ni bugün itibariyle yeniden devreye alıyoruz. Cirosu 25 milyon TL’nin altında olan küçük işletmelerimiz bugünden itibaren üye oldukları Oda ve Borsalardan alacakları üyelik belgesi ile Denizbank şubesine başvurabilecekler. İlla oda-borsalara gitmelerine de gerek yok. Dijital ekonominin nimetlerinden faydalanarak TOBB veya oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da belgelerini alabilecekler.”
Geri ödemeler 2021’de başlayacak: 2 hafta sonra kamu bankalarının da projeye katılımını beklediklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Bu destekler sayesinde 2 ay içinde küçük işletmelerimize 6 milyar liranın üzerinde kredi imkânı sağlamış olacağız. TOBB Nefes Kredisi’nin faizi yıllık yüzde 7.50 olacak. Bir üyemiz azami 100 bin lira kredi kullanabilecek. Bu tutar illere göre 50 bin ila 100 bin arasında değişebilecek. Bizim için önemli olan kısmı şu: 2020 yılında ne anapara ne faiz ödemesi olmayacak. Krediyi alan üyemiz 2020 yılı için bankanın yolunu unutacak. Krediyi 2021 yılında 12 eşit taksitte geri ödeyecek. Kredinin yüzde 80’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak. Bu projeyle inşallah istihdamın, üretimin öncüsü küçük işletmelerimizi rahatlatacağız” dedi.
“DenizBank, 2020’de de KOBİ’lerin yanında”
DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise TOBB öncülüğünde hayata geçirilen Nefes Kredisi ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede yağmurlu havada şemsiyeyi kapatmadıklarını ve 2020 yılında bir kez daha KOBİ’lerin yanında olmaktan gurur duyduklarını söyledi. Ateş, “KOBİ’lerimiz, Koronavirüs ile mücadelenin zirveye çıktığı bu hassas dönemde ülkemiz için büyük fedakârlıkta bulunarak kepenklerini gönüllü olarak kapattı. Birçok tezgâh, dükkân, fabrika uzun süredir faaliyet gösteremiyor. Onlar üzerine düşeni yaptı, şimdi bu toprakların ürettikleri ile ekmeklerini kazanan bizler de; üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz. Yeniden önemli inisiyatif üstlenerek TOBB ve KGF desteği ile yıllık yüzde 7.5 faiz oranlı ve üst limiti 50.000 ve 100.000 TL arasında değişen TOBB Nefes Kredisi’ni hayata geçiren banka konumunda yer alıyoruz” diye konuştu. Ateş, banka olarak 2017’de ilk kez Nefes Kredisi Projesi’ne katıldıklarını hatırlattı: “KOBİ’lere düşük faiz imkânı tanıdığımız ilk Nefes Projesi önümüze geldiğinde, hiç tereddüt etmeden tek özel banka olarak yerimizi aldık. Devrim niteliğindeki bu iş için taşın altına elimizi koyarak kredi kullandırdık. 2018 yılında da aylık yüzde 0.99 faizli kredi imkânı ile KOBİ’lere nefes aldırmak üzere yeniden bir araya gelmiştik.”

Hisarcıklıoğlu, 15. Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantısına katıldı
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığında video konferans yoluyla yapılan 15. Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantısına katıldı. Toplantıya Hisarcıklıoğlu ve Bakan Albayrak’ın yanı sıra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikalar Kurulu Başkan Vekili Gülsüm Azeri, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Erişah Arıcan, Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, TİM Başkanı İsmail Gülle, TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, DEİK Başkanı Nail Olpak, ASKON Başkanı Orhan Aydın, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve TESK Başkanı Bendevi Palandöken katıldı.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ayakta tuttukları üretim gücü, krizlerden sonra hızlı toparlanma reflekslerine sahip piyasalar ve sağlam ekonomik altyapı ile Kovid-19 sonrası için büyük bir potansiyelin olduğunu söyledi: “Türkiye'ye karşı yükselen teveccühü de dikkate aldığımızda, bu potansiyel uzun yıllardır hayalini kurduğumuz yüksek katmadeğerli üretime, ihracata ve istihdama dayalı ekonomi modelini tam manasıyla hayata geçirebileceğimizi bize gösteriyor.”

Yorumlar (0)