banner402

banner345

banner453

banner374

Platin Bilişim’den Ses Getiren Etkinlik: “Etkili Tespit ve Müdahale”

Platin Bilişim, IBM ile çevrimiçi olarak gerçekleştirdiği “Etkili Tespit ve Müdahale” etkinliğinde en yeni siber güvenlik çözümlerini aktardı.

HABER 01.07.2021, 00:01 28.07.2021, 10:25
22795
Platin Bilişim’den Ses Getiren Etkinlik: “Etkili Tespit ve Müdahale”

IBM Türk ve Platin Bilişim’den alanında uzman konuşmacıların yer aldığı “Etkili Tespit ve Müdahale” etkinliğinde en yeni siber güvenlik teknolojileri ve savunma yöntemleriyle ilgili iş dünyası profesyonelleri bilgilendirildi. Ali İhsan Varol’un kelime bulmaca oyunuyla renk kattığı ve 100’ü aşkın profesyonelin katıldığı etkinlikte; 10 yıla yakın bir süredir Platin Bilişim iş ortağı olan IBM’in Qradar çözümü; başarı hikayesi, canlı demolarla; lisanslama tiplerinden yapay zeka destekli Watson’a, flow yeteneklerinden SIEM, SOAR ve SOC kullanımına kadar uzanan özellikleriyle farklı açılardan ele alındı.

Siber güvenlik yol haritasının önemi artıyor: Kurumların güvenlik altyapı ve sorunlarının irdelendiği, çözüm önerilerinin tartışıldığı etkinliğin ana gündeminde yine siber saldırılar vardı. Siber güvenlik yol haritasının önemine ve takip edilmesi gereken adımlara dikkat çeken Platin Bilişim CEO’su Ayhan Bamyacı, IBM ile birlikte siber savunmada etkili tespit ve müdahale yöntemlerini katılımcılara aktardı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Ayhan Bamyacı; “20 yıldır müşterilerimizin güvenilir teknoloji çözüm ortağı olmamızda; güçlü bir teknik kadro, kaliteli hizmet anlayışı, farklı sektörlerde ve lider markalarla birlikte gerçekleştirdiğimiz çok sayıda güvenlik projesi var. Hiçbir zaman değişmeyecek olan bu önceliklerimizi de yanımıza alarak Platin Bilişim’de yeni bir çağı başlattık. Bu yeni dünya düzeni ile birlikte önceliklerimize dinamizmi, inovatifliği ve adaptasyonu da kattık” dedi.

Ayhan Bamyacı, artan siber saldırılara karşı yapay zeka destekli güvenlik çözümleriyle korunmanın önemini vurgulayarak, teknoloji geliştikçe siber saldırılardaki yöntemlerin de arttığını dile getirdi: “Günümüzde artık ses ve yüzü kopyalayarak da çeşitli saldırılara imza atılıyor. Son dönemde kimlik avı ile fidye yazılım saldırıları arttı. Fabrika otomasyonlarına yönelik siber tehditler ve e-ticarette ödemeleri sabote etmeyi amaçlayan ataklar yükselişe geçti. Dünya genelinde hacker’ların tespit edilmeden bir kurumun içinde kalma süresi ortalama 11 gün. Saldırganlar, ağa sızdıktan sonra içerde 11 gün boyunca keşif, yatay hareket, kimlik bilgisi dökümü, veri hırsızlığı ve benzer kötü niyetli faaliyetleri serbestçe gerçekleştirebiliyorlar. Bu faaliyetlerden bazılarının yalnızca birkaç dakika veya birkaç saatte tamamlanabildiği düşünüldüğünde, 11 gün oldukça uzun bir zaman. Maalesef kurumlar ortalama 11 gün boyunca siber saldırganların ağlarına sızdığını anlayamıyor. Özellikle finans, sağlık, eğitim gibi verilerin çok daha önemli olduğu sektörlerde faaliyet gösteren kurumların, bu tür ataklardan korunmak amacı ile destek alması önemli.”

Ayhan Bamyacı, yapay zeka destekli güvenlik teknolojilerine yatırım çağrısında bulundu: “Evden çalışma sürecinde kişisel ve kurumsal verilerin korunması hayati önem taşıyor. Hızla dijitalleşen dünyada hacmi artan verinin korunabilmesi ve yönetilebilmesi için klasik veri güvenliği ve yönetimi bakış açısında dönüşüm yapmamız gerekiyor. Blockchain mantığının veri yönetiminde ve güvenliğinde daha fazla konumlandırılması ile daha güvende olabileceğimize inanıyorum.”

IBM Türkiye Bulut ve Kognitif Ülke Lideri Arzu Sözen ise IBM’in QRadar çözümü ile zekayı otomatikleştirmenin, bilinen ve bilinmeyen tehditleri saptamada kurumlara sağladıklarını aktardı.

Platin Bilişim güvencesiyle sunulan IBM QRadar çözümü, kurumların kendi yapılarına göre özelleştirmek için önemli ölçüde bir çaba harcamaya gerek kalmaksızın, en acil güvenlik kullanım senaryolarını ele almalarına yardımcı olmak üzere; kullanıma hazır analitik, ilişkilendirme kuralları ve gösterge panoları içeriyor. Böylece kurumlar, kolaylıkla eyleme dönüştürülebilir içgörüler elde edebiliyor, en önemli tehditleri hızla belirleyip, siber saldırılara karşı önlem alabiliyorlar.

Tek bir pencereden, kurum içi ve bulut tabanlı ortamlardan kurumsal verilere ilişkin kapsamlı görünürlük elde etmeye imkan tanıyan çözüm, siber atakları saptamayı sürekli olarak iyileştirmek için kapalı döngü geri bildirimler elde edebiliyor. Yapay zeka teknolojilerinden faydalanan QRadar, siber saldırıların kontrol altına alma süreçlerini otomatikleştirmek ve tehditleri proaktif bir biçimde tespit etmek için otomatik güvenlik zekası ile zamandan tasarruf imkanı sunuyor. Ayrıca kurum genelinde dağıtılmış binlerce aygıt, uç nokta ve uygulamadan günlük olay ve ağ akışı verilerini birleştirerek tüm bu farklı bilgileri ilişkilendirebiliyor.

Yorumlar (0)
29°
açık
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08
banner366