banner565

banner472

banner458

banner457

Tamamen milli ve yerli imkanlarla üretildi; TURKSAT-6A, Temmuz’da yörüngeye fırlatılacak

4. Mobilefest Teknoloji Fuarı ve Konferansı’nın açılışında konuşan T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Mobilefest’in yerliliği ve milliliği dünya göstermesi bakımından diğer fuarlardan ayrıştığını belirterek, “Tamamen yerli ve milli imkanlarla ürettiğimiz TURKSAT-6A’nın son testleri yapılıyor. Temmuz ayı gibi yörüngeye fırlatılacak” dedi. Fuar, eş zamanlı olarak TÖDEB tarafından düzenlenen Agora Fintech alt etkinliğine de sahne oldu.

HABER 01.05.2024, 00:01 06.05.2024, 10:09
6691
Tamamen milli ve yerli imkanlarla üretildi; TURKSAT-6A, Temmuz’da yörüngeye fırlatılacak

Stratejik ortakları arasında Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) ve Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin (TÖDEB) yer aldığı; Hizmet İhracatçıları Birliği’nin (HİB) desteklediği 4. Mobilefest Teknoloji Fuarı ve Konferansı’nın açılışı, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıları; Osman Boyraz ve Ömer Fatih Sayan,  ExpoHIS Genel Müdürü Kenan Onak, HTK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yaman, HİB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Bağören, ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim  Kurumu (BTK) Başkanı Abdullah Ömer Karagözoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Yerli ve yabancı 300 katılımcı markanın yanı sıra 20 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayan Mobilefest’le eş zamanlı olarak bu yıl ilk kez TÖDEB işbirliği ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin ana desteğiyle hayata geçirilen Agora Fintech finansal teknolojiler etkinliği de gerçekleştirildi.
Türkiye’deki şebekelerde kullanılan yerli ürün oranı %51: Açılış töreninde konuşan T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz, 4.’sü düzenlenen Mobilefest’in gerçekleştirilmesine katkı sunan tüm katılımcı firmalara teşekkürlerini sunarken, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Küreselleşen dünya hızlı bir değişim gösterirken bu değişimin en büyük öznesini mobil teknolojiler oluşturuyor. Bu noktada ülkemiz adına önemli bir kazanım olan Mobilefest, yerliliği ve milliliği dünya göstermesi bakımından diğer fuarlardan ayrılıyor. Ayrıca gurur duymamız gereken bir diğer nokta da bugün ülkemizdeki şebekelerimizde %51 oranında yerli ürün kullanıyor. Aynı zamanda tamamen yerli ve milli imkanlarla ürettiğimiz TURKSAT-6A’nın da son testleri yapılıyor ve Temmuz ayı gibi yörüngeye fırlatacağız” dedi.
Her türlü akıllı teknoloji birbirine 5G ile bağlanıyor: BTK Başkanı Abdullah Ömer Karagözoğlu, “Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre 2023’ün Temmuz’unda 8 milyarı aşan dünya nüfusunun 7 milyara yakını akıllı telefon sahibi. Bu rakam da dünya nüfusunun %86’sına tekabül ediyor. 5.5 milyar kişi ise internetten faydalanıyor. Ülkemizde de internet kullanan nüfusun oranı %87’ye ulaşmış durumda. BTK olarak internet alanında yaptığımız çalışmaların en önemli sac ayağı 5G çünkü her türlü akıllı teknolojinin birbiriyle bağlanmasının temelini 5G oluşturuyor” dedi.
Yerli firmaların dünyaya açıldığı Mobilefest 4 yaşında: ExpoHIS Genel Müdürü Kenan Onak, yerli firmaların dünyaya açıldığı Mobilefest’in Türkiye’nin değil Avrasya bölgesinin en büyük teknolojik buluşma noktası haline gelmiş durumda olduğunu söyledi.
HTK, yerli ve milli kalkınmayı destekliyor: HTK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yaman, Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi’nin sektördeki paydaşları bir araya getirerek ekonomi ve endüstri alanında yerli ve milli kalkınmayı desteklediğini belirtti.
Hizmet ihracatının verdiği ticaret fazlası 52 milyar dolar: HİB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Bağören, hizmet ihracatını 100 milyar dolar seviyesine ulaştırdıklarını, diğer ihracat kalemlerinden farklı olarak da 52 milyar dolar da ticaret fazlası verdiklerini aktardı: “100 milyar dolarlık hizmet ihracatı içinde bilişim ve yazılım teknolojileri 3.5 milyar dolarlık bir yer tutuyor.”

Yorumlar (0)