banner565

banner472

banner458

banner457

TBD, siber güvenlikte ortak akıl oluşturacak

Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) düzenlediği ve KobiEfor’un basın/medya sponsoru olduğu 7. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi’nde konuşan TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Siber tehditler ulusal güvenliğimizi tehdit eder bir konuma ulaşmıştır” dedi.

HABER 01.04.2024, 00:05 03.04.2024, 10:02
4667
TBD, siber güvenlikte ortak akıl oluşturacak

Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) düzenlediği, dergimiz KobiEfor’un basın/ medya sponsoru olduğu ‘7. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi’, BTK Ana Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kamu, özel sektör, üniversitelerin yöneticileri, öğretim üyeleri, STK’ların temsilcileri, siber güvenlik uzmanlarının bir araya geldiği Zirve’de siber güvenlik; insan, süreç, yasal mevzuat ve toplum boyutuyla ele alındı. Karar vericilere ışık tutması açısından siber güvenlikte ortak akıl oluşturulmasının hedeflendiği Zirve sonrasında hazırlanacak sonuç raporu ilgili paydaşlarla ve kamuoyuyla paylaşılacak. TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe’nin evsahipliğinde gerçekleşen etkinliğin açılışında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan birer konuşma yaptı.
“Bilişimde güvenlik tanım ve kavramları değişti”: Başkan Rahmi Aktepe, şunları söyledi: “Siber tehditler ulusal güvenliğimizi tehdit eder bir konuma geldi. Dijital teknolojilerin baş döndürücü bir hızla gelişimi, ekonomik ve sosyal hayatın yanında güvenlik tanım ve kavramlarını da kökten değiştirdi. Özel ve kamu kurumlarımızın dijital dönüşümleri sonucu artan dijital hizmetleri siber saldırganların hedefi konumuna geldi. Bulut bilişim başta olmak üzere uç bilişim, üretken yapay zeka, derin öğrenme, makine öğretisi, otonom araçlar ve nesnelerin interneti (IoT) saldırı yüzeylerinin genişlemesine ve saldırı vektörlerinin de daha karmaşık hale gelmesine neden oldu. Toplumun tüm katmanlarında siber güvenlik farkındalığı yaratmak, yerli ve milli siber güvenlik ürün, hizmet ve teknolojilerini geliştirmek ve geliştirilen söz konusu özgün çözümlerin kritik altyapılarda kullanımını arttırmak çok daha önemli hale gelmiştir. 7.’sini düzenlediğimiz Zirve, bilişim ekosisteminin gelişimi ve ülke siber güvenliğinin farkındalığı için önem verdiğimiz bir zirvedir. Çağımızda ülkeler ve insanlar için güvenlik hiç olmadığı kadar önemlidir. Siber güvenlik her zaman dile getirdiğimiz gibi savunma sistemlerinden temel insani ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar önem arz ediyor. Bilişim dünyasında güvenliğimizi en üst düzeye çıkaramazsak, toplumsal ihtiyaçlarımızı karşılayamayacak durumlara gelebiliriz.”
Açılış konuşmalarının ardından Dr. Erdal Özkaya, ‘2024’te Bizi Bekleyen Siber Tehditler’ başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdürü Alper Güzel’in panel yöneticisi olduğu ‘Siber Güvenlik Politika ve Stratejileri’ oturumunda Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Genel Koordinatörü Alpaslan Kesici, Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Mert Özarar konuşmacı olarak yer aldı. Teknoloji, ürün ve hizmet konularında ise TedX konuşmaları yapıldı.
Zirve’nin son bölümünde ise; ‘Siber Güvenlik Ekosistemine Katkı Ödülleri’; TBD-ÖSG1 Siber Güvenlik Ekosistemine Katkı Veren Kamu Kurumu Kategorisi, TBD-ÖSG2 Siber Güvenlik Ekosistemine Katkı Veren Kamu Görevlisi Kategorisi, TBD-ÖSG3 Siber Güvenlik Ekosistemine Katkı Veren Akademisyen Kategorisi, TBD-ÖSG4 Siber Güvenlik Ekosistemine Katkı Veren Medya Kuruluşu Kategorisi, TBD-ÖSG5 Yerli ve Milli Teknoloji Geliştirme Kategorisi, TBD-ÖSG6 Siber Güvenlik Ürünü İhraç Kategorisi olmak üzere 6 kategoride verildi.

Yorumlar (0)