banner402

banner345

banner403

banner374

31.01.2016, 08:30 5666

İlişkilerinizi Yenileyen Yöntem: Çift ve Aile Terapisi

Danışmanımız ve Yazarımız Dr. Gülsemin Güloğlu, Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nden Uzman Psikolog / Uzman Çift ve Aile Terapisti Melis Arzu Yiğitbaş ile ilişkileri yenileyen yöntem; “Çift ve Aile Terapisi” üzerine konuştu.

Çift ve Aile Terapisi nedir?
“Çift ve Aile Terapisi” bireydeki ve ilişkiler sistemdeki mutluluk ve huzuru sağlayarak aile bireylerinin potansiyellerini fark edebilmelerini, iletişimlerini güçlendirmelerini ve kendilerini daha yüksek güvenle ortaya koyabilmelerini sağlıyor.

Seanslarda, her ilişkinin tıpkı parmak izleri gibi kendine has çizgileri olduğu kabul ediliyor. “Her bir bireyin kendine özgü yetenekleri ve mutlu olma, huzuru yakalama kapasitesi zaten var” bakış açısıyla yaklaşılıyor. Terapinin amacı ilişki içinde görülmeyen, duyulmayan ya da konuşulamadığı için yanlış anlaşılan durumların ortaya çıkarılması ve bireylerinin özleriyle, kaynaklarıyla ve birbirleriyle ilişki kurulabilmesinin sağlanması oluyor. Birçok farklı problemle günlük hayatta ortaya çıkan sorunların çoğu zaman kaynağı o ilişki içindeki bireyler için aynı oluyor: “Sevildiğimi hissedemiyorum”, “İlişkimin içinde yalnızım”, “Değersiz hissediyorum”, “Görülmüyorum”, “Öfkeliyim”, “Kırgınım” ya da “Çok üzgünüm.” ‘Çift ve Aile Terapisi’nin amacı ise birçok farklı olayın temelini oluşturan bu duyguların ilişkiler içinde konuşulabilecek güvenli ortamın yaratılması.

Kimler destek alabiliyor?
Her türlü ilişki ile ilgili ilişkisinde/ilişkilerinde yeterli duygusal ya da fiziksel tatmini, mutluluğu yaşayamadığını düşünen ve bunun için yardım almak isteyen her birey, çift ya da aile destek alabiliyor.

Ne kadar işe yarıyor?
‘Çift ve Aile Terapisi’nin (sistemik yaklaşımın) etkinliği kanıtlanmıştır. ICEEFT’nin verilerine göre her 10 çiftten 7’si ilişkilerini düzeltebiliyorlarken 10 çiftten 9’u ilişkilerinde değişimi deneyimliyorlar. Bu verilere dayanarak, her 10 çiftten 9’unun eğer ilişkilerini kurtarmak için çabalamaya enerjisi, isteği ve ilişkisinin kurtulacağına dair az da olsa umudu varsa her çiftin sorun her ne kadar büyük ya da karmaşık görünse de tekrar sevgiyi, mutluluğu ve güveni hissedebilmeleri için bir fırsatı olduğunu söyleyebiliyoruz. Aynı şekilde, birçok aile terapisi yaklaşımının birçok farklı konuda etkinliğine dair araştırmalar aile terapisinin metodlarının güvenirliliğini desteklemiş, etkisini kanıtlamıştır.

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 28 Ocak 2021
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:22
Yatsı 19:45
banner366