banner472

banner458

banner457

“Sağlık teknolojilerine destekler sürecek”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) son teknoloji cihazlarla üretim gerçekleştiren Dinçsa İlaç’ın fabrikasını ziyaret etti.

OSB 01.07.2020, 00:21 29.07.2020, 20:45
18254
“Sağlık teknolojilerine destekler sürecek”

Burada Varank’ı, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile Dinçsa İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Aytaç Dinçer karşıladı. Fabrikanın üretim birimlerinde incelemelerde bulunan Varank, Dinçer’den üretim süreçlerine ilişkin bilgi aldı.
Bakan Varank, özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede ilaç ve medikal sanayisinin ne kadar değerli olduğunun tekrar ortaya çıktığını söyledi. Varank, bu anlamda Türkiye’de kurulu altyapısı olan güçlü ilaç sanayi firmaları bulunduğunu, Dinçsa’nın da bunlardan biri olduğunu dile getirdi.
Türkiye’de yerli ilaç sanayisinin istenilen kapasitelerde olmadığını, kapasite oranlarının yükseltilmesi gerektiğini ifade eden Varank, bunun için ilaç sanayisini desteklemeye devam edeceklerini açıkladı: “Türkiye’de yerli ilaç sanayisi ve tıbbi teknolojilerin geliştirilmesini milli bir mesele olarak görüyoruz. Bu alanları, ekonomik ve sağlık alanında bağımsızlığımızın önemli bir merhalesi olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla ülkemizdeki ilaç sanayisini desteklemeye devam edeceğiz.”
Bu alanda Ar-Ge faaliyetlerini desteklemenin yanı sıra Bakanlığın yatırım teşvikleri ve KOSGEB aracılığıyla da destek sağladıklarını hatırlatan Varank, ilaç ve kimya sanayisine 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde de özel bir başlık açtıklarını kaydetti. TÜBİTAK çatısı altında “Covid-19 Türkiye Platformu”nu oluşturup, bilim insanlarına, Ar-Ge merkezlerine ve şirketlere çağrıda bulunduklarını anımsatan Varank, platformda 18 farklı projenin yürütüldüğünü ve aşı geliştirmeyle ilgili önümüzdeki birkaç ay içinde müjdeli haberler verebileceklerini söyledi.
İlaç sektöründe de Türkiye’nin kalite ve kabiliyet açısından dünyadaki sayılı ülkelerden biri olduğunu belirten Aytaç Dinçer, “Bugün görüldü ki eğer bir ülke kendi ilacını kendi yapmazsa çok sıkıntı yaşıyor. Türkiye her türlü ilacı yapabilecek imkana sahip. Devletimiz de bize bu imkanları veriyor” dedi.

Yorumlar (0)