banner402

banner345

banner403

banner374

01.04.2021, 00:01 14008

PROAKTİF İCRAAT ÖNEMLİ

Ekonomide yeni vizyon ve yol haritası için atılan adımları ve düzenlemeleri, olumlu ve değerli bulan iş dünyası, bir an önce ve hızlıca program uygulamalarının proaktif şekilde hayata geçmesini bekliyor. Taahhüt edilen demokrasi ve hukukta ihtiyaç duyulan reformların da gerçekleşmesi, belirsizlikleri giderip, güven ve istikrar temelinde öngörülebilirliği ve finansal dengelenmeyi oluşturacak, ülkemizin kalkınma ve büyümesinin ortamını ve iklimini sağlayacaktır. Sonuçların ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

Aşı ve tedbir uygulamalarıyla kontrollü normalleşmeye geçtiğimiz süreçte, Pandeminin kabaran dalgasının olumsuz etkilerinin şokunu yaşıyoruz. Her geçen gün vaka ve ölen insan sayısının hızlı artışı endişelendiriyor. Pandemide yaşadığımız ruhsal, sosyal ve ekonomik krizin sıkıntıları ile bıkkınlık ve umursamazlığın da geliştiğini gözlemliyoruz. Aman dikkat; aşı olsak bile; Koronavirüs ile mücadelede ‘Maske-Mesafe-Temizlik’ kurallarına özenle uymayı bir an bile bırakmamalıyız. HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyunun merakla beklediği Ekonomi Reform Paketi’ni açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da Ekonomi Reformları Eylem Planı Takvimi’ni paylaştı. Takvim, 38 sayfada, 10 konu başlığı altında, hedef ve amaçların da alt başlıklarda ayrıca belirtildiği; ‘Eylem No, Eylem, Sorumlu Kurum / Kuruluş, İlgili Kurum /Kuruluş, Kanun / İdari Karar/ CB Kararı, Eylemin Bitiş Tarihi’nin ayrı ayrı tabloda gösterildiği, kısa, orta ve uzun vadeli bir yol haritasını içeriyor.
Dergimizde bu ay kapak konusu olarak işlediğimiz; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın somut ve çözüm odaklı, ekonomide istikrar ve güveni hedefleyen yeni bir yol haritası ortaya koyduğunu belirttiği Ekonomi Reform Paketi’ndeki önemli vurguları sizlerle paylaşıyorum.
“Ekonomi reformlarının özünde, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütme amacı bulunuyor. Yeni yol haritasının ana teması; istihsal mücadelesi, istiklal ve istikbal mücadelesi kadar önemlidir. Reformların ana hedefi; salgın sonrası dönemin ekonomik yapılanmasına uygun, sürdürülebilir, güçlü ve kaliteli büyümeye erişim. Reform Paketi’nin temel amaçları; ‘Makro ekonomik istikrarın temini, rekabetçi üretim ve verimlilik artışlarıyla şeffaf, öngörülebilir ve hesap verilebilir yönetişim.’ Üretimde verimlilik artışı sağlanarak potansiyel büyüme artırılacak, reel ekonomiyi daha da güçlendirerek ithal girdi kullanımını azaltmış, katmadeğerli üretimle ihracatta yeni rekorlar kıran yerli ve milli ekonomi gerçekleşecek. Makro ekonomik istikrar kapsamında; kamu maliyesi, enflasyon, finansal sektör, cari açık ve istihdam alanlarına odaklanma, mali disiplin en büyük öncelik. Yapısal politikalarda; kurumsal yapının güçlendirilmesi, yatırımların teşvik edilmesi, dış ticaretin kolaylaştırılması, rekabet politikaları; piyasa gözetimi ve denetimini kapsıyor. Ekonomik temelleri güçlenmiş, şoklara karşı direnç ve bağışıklık kazanmış, kamunun özel sektörü güçlendirerek destek olduğu, mülkiyet haklarının güçlü bir şekilde korunduğu, verimliliği, rekabeti ve serbest piyasa ilkelerini odağına almış bir yapı. Küresel ekonominin tarihin en zorlu dönemlerinden geçtiği böylesine zor bir dönemde ayakta kalabilmenin yolu; birlikten, beraberlikten, kardeşlikten, dayanışmaktan geçiyor. Birlikte üretecek, birlikte bölüşecek ve hep birlikte güçleneceğiz. İşimiz bereketli, yolumuz açık, geleceğimiz aydınlık olsun.”
Paket, kamudaki finansman açıklarını kapatmayı, enflasyonu düşürmeyi ve ihracatı artırmayı hedefliyor. Harcama disiplini, kamu borç yönetimi, vergi düzenlemeleri, kamu alım ihaleleri, kamu-özel işbirlikleri ve kamu iktisadi teşebbüsleri için yeni politikalar hayata geçecek.
Kuaför, tesisatçı ve tamirci gibi 850 bin esnafa yönelik, kalıcı olarak gelir vergisi muafiyeti getirildi ve beyan yükümlülükleri kaldırıldı.
Reform takip toplantılarıyla programın uygulama başarısı değerlendirilecek. Bütçe uygulama sonuçlarını, kamu mali politikası gelişmelerini ve hedeflerini içeren ‘Kamu Maliyesi Raporu’, üçer aylık dönemlerde kamuoyuyla paylaşılacak.
Ekonomide yeni vizyon ve yol haritası için atılan adımları ve düzenlemeleri, olumlu ve değerli bulan iş dünyası, bir an önce ve hızlıca program uygulamalarının proaktif şekilde hayata geçmesini bekliyor. Taahhüt edilen demokrasi ve hukukta ihtiyaç duyulan reformların da gerçekleşmesi, belirsizlikleri giderip, güven ve istikrar temelinde öngörülebilirliği ve finansal dengelenmeyi oluşturacak, ülkemizin kalkınma ve büyümesinin ortamını ve iklimini sağlayacaktır. Sonuçların ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız ile 18 Mart Çanakkale Zaferimiz kutlu olsun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, kahramanlarımızı, saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 18 Nisan 2021
İmsak 04:41
Güneş 06:14
Öğle 13:09
İkindi 16:53
Akşam 19:53
Yatsı 21:20
banner366