banner472

banner458

banner457

Orman ürünleri e-ticarete taşındı

Tıbbi ve aromatik bitkiler pazarı dünyada 110 milyar doları aşarken Türkiye’nin aldığı pay ise 3 milyar doları buldu.

REEL SEKTÖR 01.07.2020, 08:14 29.07.2020, 20:40
18624
Orman ürünleri e-ticarete taşındı

Gıda, kozmetik ve sağlık alanlarında kullanılan bitkilerden geçen yıl 160 milyon dolarlık ihracat geliri elde edildi. Neredeyse iki asırdır Türkiye’deki orman varlığını koruyan ve geliştiren Orman Genel Müdürlüğü de bu sektörün gelişmesi için yeni bir adım attı.
Türkiye’deki ormanlardan toplanarak Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi’nde işlenen tamamı doğal bitki çayları, uçucu ve sabit yağlar epttAVM aracılığıyla satışa sunuldu.
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “İlk etapta 13 çeşit bitki çayı ile 7 çeşit bitkisel yağı satışa sunduk. Bu konuda kalitesiz ürün ve bilgi kirliliği çok fazla. Bizim amacımız tedavi ya da ilaç satmak değil. Doğada var olan bitkileri doğru zamanda, doğru şekilde toplayıp, kurutup veya uçucu yağını çıkarıp vatandaşlara ulaştırmak” dedi. Tıbbi naneden sarı kantorana, dağ kekiğinden lavantaya kadar birçok ürünü https://www.epttavm.com/magaza/ogmgovtr adresinden kredi kartı ile satın almak mümkün hale geldi. Ürünler PTT kargo ile Türkiye’nin her yerine gönderiliyor.“

Yorumlar (0)