banner565

banner614

banner472

banner458

banner457

PASHA Bank’tan Türkiye’de ilk ve tek!

PASHA Bank müşterisi olmadan da “bir tık”la VDMK ihracına katılabilirsiniz! Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan üçgeninde “finansal köprü” olma özelliğini taşıyan PASHA Bank, 2020’de alternatif yatırım aracı Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracının Türkiye’deki öncülerinden oldu. PASHA BANK Genel Müdürü Cenk Eynehan, “4 yılda tarım, kimya ve otomotiv sektörleri için 30 ihraç gerçekleştirerek 2 milyar 153 milyon TL kaynak sağlayan PASHA Bank, yine Türkiye’de bir ilki imza atarak müşterisi olmayan nitelikli yatırımcıların VDMK ihracına katılabilecekleri dijital bir kanal oluşturdu” dedi.

ŞİRKET PANO 06.03.2024, 06:41 25.03.2024, 11:48
24680
PASHA Bank’tan Türkiye’de ilk ve tek!

PASHA Bank, 2023 yılında 9 milyar 910 milyon TL aktif büyüklüğe ulaştı ve alternatif yatırım aracı Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihraçlarının öncü bankalarından oldu. İlk kez 2020’de ihraca başlayan PASHA Bank, 4 yıllık süre zarfında tarım, kimya ve otomotiv sektörleri için 30 ihraç gerçekleştirdi. Bu sektörler için toplamda 2 milyar 153 milyon TL’lik kaynak sağladı.
Her yıl VDMK ihracını artıran PASHA Bank, 2023’te 948 milyon TL’lik VDMK ihracına imza attı. PASHA Bank Genel Müdürü H. Cenk Eynehan, “Ağırlıklı olarak tarım sektörü için VDMK ihracı gerçekleştiren PASHA Bank, yine Türkiye’de bir ilke imza atarak ‘PASHA Bank müşterisi olmayan nitelikli yatırımcıların’ da VDMK ihraçlarından faydalanmalarına olanak sağlıyor” dedi.
H. Cenk Eynehan, PASHA Bank’ın internet sitesi üzerinden oluşturulan dijital kanal üzerinden 1 Mart 2024’te erişime açılacak VDMK ihraçlarıyla ilgili bilgi verdi: “Kaliteli varlık havuzuna sahip ancak bu tür işlemler aracılığıyla uygun şartlarda finansmana erişimi olmayan tarım, kimya ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren müşterilerimiz için yapılandırılmış bir sermaye piyasası aracı olan VDMK ihraçlarına aracılık yaparak nitelikli yatırımcıları müşterilerimizle buluşturduk. Tarım özellikle ön plana aldığımız sektörlerin başında geliyor. Çünkü tarım hem Türkiye’nin olmazsa olmazı hem de dünyanın gündemi. Keza otomotiv sektörüne baktığımızda da ülkemizde ciddi bir otomotiv üretimi var ve 2023’te üretime başlanılan ve gelecek yıllarda da sektördeki yerini güçlendireceğine inandığımız TOGG gerçeği var. Bankamız, özellikle bugünün şartlarında, reel sektöre kaynak sağlanmasında öncü kurum olarak yer alarak önemli bir eksikliğin giderilmesinde rol oynamıştır. VDMK ihraçları konusundaki öncülüğümüzü ve deneyimimizi dijital dünyayla birleştirerek, Türkiye’de ilk kez uygulanacak, bankamız müşterisi olmayan nitelikli yatırımcıların web sitemiz aracılığıyla ihraca katılabilecekleri dijital bir kanal oluşturduk. VDMK ihraçlarına yatırımın ülkemizde de gelişmiş sermaye piyasasına sahip ülkelerde olduğu gibi hız kazanarak artmasını bekliyoruz. PASHA Bank olarak reel sektöre destek olmaya ve Türk ekonomisine katkıda bulunarak büyümeye devam ediyoruz. Mart’ta da tarım sektörüne yönelik 200 milyon TL tutarında bir VDMK ihracı yapacağız. 2024’te 1 milyar TL’nin üzerinde VDMK ihracı gerçekleştireceğiz.”

Yorumlar (0)
banner557