banner402

banner345

banner454

banner453

banner455

banner374

OT/ VT Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri

Endüstri 4.0 yolculuğundaki tüm işletmelerin ana odağında; Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri var.

DOSYA 01.09.2020, 00:00 29.09.2020, 10:01
22361
OT/ VT Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri

Kurumsal uygulamalarda insan faktörünün aradan çıkarılarak toplanacak verilerin iş akışı süreci içinde kesintiye uğramadan otomatik ve hatasız olarak alınmasını sağlayan Otomatik Tanıma ve Veri Toplama sistemleri, verimliliği, kaliteyi arttırıyor, zaman tasarrufu sağlıyor.
Dijitalleşmenin her işletmenin odağına yerleştiği günümüzde Endüstri 4.0 (sanayi devriminin 4. jenerasyonu) kavramı öne çıkıyor. Bilişim teknolojileriyle endüstri faaliyetlerini buluşturan Endüstri 4.0 kavramı özellikle üretim sürecinde fabrikalarda neredeyse insanlardan bağımsız olarak kendi kendilerini koordine ve optimize ederek üretim yapabilecek ‘akıllı fabrikalar’ demek. Endüstri 4.0’a, kısacası endüstrinin geleceğine giden yolun yapıtaşlarını ise OT/VT Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri oluşturuyor. 
Verilerin  toplanması, tanımlanması, üretim aşamasından satış  sürecine kadar takip çok önemli. Günümüzde bu süreçlerin yönetimi için farklı sistemler ve teknolojiler kullanılıyor. Teknolojiyle beraber tüm sektörlerde evrimleşen ve değişen sistemler, üretim, verimlilik, operasyon, satış, depolama vb. gibi tüm süreçlerin de takibini ve doğru analiz edilmesini sağlıyor. Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri ise tüm bu sürecin odağında yer alıyor.
Endüstriyel alanda geliştirilen otomasyon teknikleri arasında yer alan hemen hemen her alanda kullanılabilen “otomatik tanıma ve veri toplama” sistem ve cihazları, kısaca OT/VT Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri, günümüzde işletmelerin vazgeçilmezi haline geldi.
OT/ VT Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri nedir?
OT/ VT Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri (AIDC-Automatic Identification and Data Capture) insan müdahalesi olmadan nesnelerin otomatik olarak tespit edilmesi, tanımlanması, nesneler hakkında bilgi toplanması ve toplanan bu verileri el ile saymadan bilgisayar sistemlerine doğrudan giriş yapılmasını sağlayan teknolojilerin tümüne verilen genel ad.
Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri, kurumsal uygulamalarda insan faktörünün aradan çıkarılarak toplanacak verilerin iş akışı süreci içinde kesintiye uğramadan otomatik ve hatasız olarak alınmasını sağlar, verimliliği arttırmak, girilen verilerin hatalarını azaltmak, personeli el ile yapılan sayma işlemlerden kurtarmak, böylelikle zamandan tasarruf yaparak daha kayda değer işler yapmasına olanak tanımayı amaçlar.
Dünden bugüne OT/ VT Sistemleri
Barkod teknolojileriyle 1980’li yıllarda tanınmaya başlanan “OT/VT” Otomatik Tanıma ve Veri Toplama sistemleri,  RFID (radyo frekansı ile tanımlama teknolojisi), manyetik şerit (yüzeyinde manyetik kayıt yoluyla bilginin depolanabildiği mıknatıslanabilir kaplaması olan şerit), OCR (Optical Character Recognition- Optik karakter tanıma; kısaca fotoğrafı metne dönüştürme) akıllı kart ve biyometrik tabanlı teknolojilerin de katılımıyla artık üretim sahasında otomasyonun vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldi.
Özellikle; görüş sahası sınırlaması olmayan, etiket üzerinde veri okuma ve yazma işlemi yapılabilen, her okumada birden çok ürünün okunabilmesi imkanını sağlayan, insan müdahalesi gerektirmeyen, daha fazla veri taşınabilen ve ağır ortam şartlarında kullanılabilen RFID -RF Identification, Radyo Frekansı Tanımlaması- teknolojisi bu becerileriyle üretim alanlarında kendisine giderek daha fazla yer buluyor.
OT/VT teknolojileri satın alırken işletmeler nelere dikkat etmeli?
• İşletmeler en yüksek fayda/maliyet oranına sahip projeyi hayata geçirmeli.
• Yapılacak uygulamanın mevcut sistemlere entegrasyon sorunlarına ve sistemin ileride gerekebilecek yeniliklere ne kadar açık olduğuna da dikkat edilmeli.
• Seçilen sistemlerde maksimum performans ve maksimum karlılığa odaklanmalı.
İşletmelere faydaları
• İnsan müdahalesi olmadan yapıldığı için elle yapılan sayma işlemlerinden kaynaklı hataları tamamen ortadan kaldırır.
• İşletmenin verimliliğini, ürün süreç yönetimi, operasyon, lojistik ve hizmetlerin kalitesini artırır.
• Veri-giriş hatalarını azaltır. Veri girişi, kesintiye uğramadan, otomatik ve hatasız yapılır, daha net veriler elde edilir.
• Ürünler, nesneler veya prosesler, kimliklendirilebilir, izlenebilir, geriye dönük takip de yapılabilir. 
• Farklı okuma teknolojileriyle orta ve büyük miktarda veri kapasitesi alınabilir.
• Değişken veri tipi konumlandırılabilir.
• Aynı anda çok yönlü ve birden fazla okuma gerçekleştirilmesine olanak sağlar.
• Farklı ortamlarda bile güvenli okuma yapılabilir (toz, yağ, buhar, duman, sıcaklık, nem vb.).
• Kısa zamanda, daha uzun mesafelere anlık veri transferleri yapılabilir.
• Çalışanların el ile yapılan sayma işleminin dışında daha kayda değer işlerde çalışmasına olanak sağladığından işletme verimliliğine katkı sağlar.
• Özellikle üretim, saha satış, saha servis, ulaştırma ve lojistik, perakende, sağlık ve depo çözümleri sektörlerindeki tüm değer zinciri boyunca süreçlerin, takibini, doğru analiz edilmesini sağlar, verimliliği ve kaliteyi artırmaya yardımcı olur.
• İşletmelere performans, karlılık, kaliteyi artırma ve zaman tasarrufu sağlar.
Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri teknolojileri
• Barkodlar (Barkod okuyucular, Barkod yazıcılar) 
• QR Code (Quick Response Code-QR Kod-2D Barkod) / Karekod (Data Matrix)
• RFID- radyo frekansı ile tanımlama teknolojisi veya kablosuz tanıma teknolojisi (RFID okuyucular, RFID yazıcılar, RFID etiketler) 
• Manyetik şerit (yüzeyinde manyetik kayıt yoluyla bilginin depolanabildiği mıknatıslanabilir kaplaması olan şerit)
• OCR (Optical Character Recognition-Optik karakter tanıma; kısaca fotoğrafı metne dönüştürme)
• Mobil terminaller
• Metni sese, sesi metne dönüştürme teknolojileri
• Ses tanıma teknolojileri
• Akıllı kartlar (smart card) (Temaslı / temassız)
• Bazı biyometrik teknolojiler (retina taraması)
• Optik karakter tanımlama
• Plaka tanıma sistemleri
• EDS-Elektronik Denetleme Sistemi
• Giyilebilir teknolojiler
•  Beacon: Düşük enerjili Bluetooth (Bluetooth low energy-BLE)  teknolojisi
• NFC (Near Field Communication-Yakın Alan İletişimi)-yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisi.
OT/ VT Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri’nde Barkod teknolojisi
Barkod üzerinden bilgi toplama, birçok sektörde ve pazarda belli işlemleri geliştirerek, tercih edilen bir ‘veri yakalama’ teknolojisi haline geldi. Düşük maliyetli tarama çözümleri, çok çeşitli kurumsal etkinliklerde performans ve güvenilirliği geliştiriyor ve artan çalışan verimliliği, gelişmiş görev etkinliği ve azalan işletme maliyetleri gibi önemli iş avantajları sağlıyor.
Barkod teknolojisi, ürünün izlenebilirliğini kolaylaştırıyor, stok kontrolüne olanak sağlıyor.
OT/VT Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri’nde Kimliklendirme Sistemleri
Bir endüstride ürün veya nesnelerin kimliklendirilmesi, yani ‘Auto-ID’ terimi otomatik tanımlama ve veri kaydı için kullanılan teknolojileri içeriyor. Endüstriyel uygulamalar için artık bir zorunluluk olan ürünün ya da prosesin tanımlaması, bizim gördüğümüz yalnızca yan yana dizilmiş çizgilerle ve bir takım işaretlerle yapılıyor. Çizgi kodlar 1D olarak nitelendiriliyor, taşıdığı nitelik ve kimliklendirmenin yetersiz kalması sebebiyle, teknolojinin de gelişmesi ile birlikte farklı kodlama ve işaretleme teknikleri de geliştirilmiş. Kısaca 2D denilen kodlar, aktif olarak endüstrideki ve hayatımızdaki yerini aldı. 1D çizgi kodlar içeriği ve niteliği itibari ile kısıtlı karakterler taşıyor, 2D olarak nitelendirilen ve kısaca ‘kare kod’ denilen kodlama tekniği ise diğerine nazaran çok daha fazla karakter dizimini kapsıyor.
Böylelikle ürünün veya prosesin kimliklendirilmesinde veya tanımlanma sürecinde, kullanıcıya çok daha fazla kolaylık sağlanabiliyor.
OT/VT Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri’nde izlenebilirlik
Tanımlama sistemlerinin kullanıcılara ve endüstriler içindeki profesyonellere sunduğu en büyük olanak ve avantaj, çeşitliliğin yanı sıra ürünlerin, objelerin ya da proseslerin (üretim, stoklama, satış, istifleme, paketleme, sevkiyat vs.) daha rahat takip edilebilmesi, izlenebilmesi ve daha net verilerin toplanabilmesi. Bir üretim tesisinde bir ürünün ne zaman üretildiği, hangi aşamalardan geçtiği, ne zaman sevk edildiği, ambara ne zaman gönderildiği, o ürünün o an nerede olduğu gibi her türlü bilginin elde edilmesi mümkün olduğu kadar, örneğin; iade gibi işlemlerde geriye dönük izleme de yapılabiliyor.
Tüm bu izlenebilirliklerde, kısa zamanda ve kısa yoldan ‘doğru bilgiye’ ulaşılabiliyor. Ürünün üzerinde ne tür bir kimliklendirme işareti olursa olsun, ne tür bir sistemle izleniyor olursa olunsun, her hal ve koşulda yapılan ve varılan netice ortak. O da, sağlam, doğru, hatasız ve kesintisiz bilgiye ulaşmak.
“Auto-ID” veya “tanımlama sistemleri” denilen tüm bu sistem ve cihazlar, tamamıyla sektör bağımsız ve tamamen sistem odaklı uygulamaları da beraberinde getiriyor.

Yorumlar (0)
30°
açık
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
banner366