banner472

banner488

banner480

banner458

banner457

banner493

Kalkınma Yatırım Bankası 45. yılında; Kalkınmaya ve büyümeye odaklandı

Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, girişimden sanayi şirketlerine ve KOBİ’lere kadar ülke ekonomisine katkıda bulunacak tüm şirketlere sunacakları kredi, sermaye desteği, ortaklık ve danışmanlık hizmetleriyle Türkiye’nin kalkınmasına ve büyümesine hizmet edeceklerini açıkladı.

FİNANS 01.12.2019, 07:51 26.12.2019, 15:33
36643
Kalkınma Yatırım Bankası 45. yılında; Kalkınmaya ve büyümeye odaklandı

Kalkınma finansmanı misyonunun yanı sıra yatırım bankacılığı ürünleri ve sermaye piyasası araçlarını daha etkin kullanma hedefi doğrultusunda bir dönüşüm sürecine giren ve yönetim merkezini İstanbul’a taşıyan Kalkınma Yatırım Bankası, 9 aylık finansal sonuçlarını ve yeni dönem hedeflerini düzenlediği basın toplantısıyla paylaştı. Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop ile Banka’nın Genel Müdür Yardımcıları; Özgür Maraş, Özlem Cinemre, Satı Balcı, Seçil Yıldız, Ufuk Bala Yücel ve Zekai Işıldar’ın katıldığı toplantıda bankanın faaliyet alanları hakkında detaylı bilgiler verildi.
Türkiye’nin kalkınma hedefleri doğrultusunda ihracatın artırılmasına ve ekonominin büyümesine, yerlileştirmeye yönelik yatırımları destekleyen Kalkınma Yatırım Bankası, dönüşüm sürecinde eklenen yatırım bankacılığı ile danışmanlık hizmetini güçlendirecek ve sermaye piyasalarının derinleşmesine katkı sağlayacak. Bankanın hizmetleri arasına eklenen Türkiye Kalkınma Fonu ve alt fonları aracılığıyla da sektörler ve yeni nesil girişimlere yatırım yapılarak özellikle girişim ekosisteminin gelişimi hedefleniyor. İbrahim Öztop, "Kalkınma Fonu bir çatı fon olacak. Altında alt fonlar kurabiliriz. Önceliğimiz girişimcileri desteklemek ve büyümek isteyen şirketlere ortak olmak. Kuracağımız fonlar için devletin yanı sıra gerekirse uluslararası yabancı kurumlardan da destek alabiliriz. Ama ilk aşamadaki kuracağımız fon için sadece devletten destek alacağız" dedi.
İbrahim Öztop, Kalkınma Fonu ve ona bağlı alt fonlar üzerinden hem teknoloji ağırlıklı yeni nesil girişimleri hem sanayinin büyümesine katkıda bulunacak şirketleri destekleyeceklerini vurguladı. Öztop, bölgesel, küçük ancak büyüme potansiyeli olan şirketlerin de yatırım hedefleri arasında yer aldığını belirtti ve “Yeni nesil girişimlere yatırım yaparak özellikle girişim ekosisteminin gelişiminde önemli oyunculardan biri olacağız” dedi.

Kalkınmaya odaklanarak kârını artırdı
Sürdürülebilir kalkınmaya yönelik daha fazla proje sağlamak üzere büyümeye odaklanan banka ilk dokuz aylık sonuçlarıyla da girdiği dönüşüm sürecinin olumlu sonuçlarını almaya başladı. Bankanın aktifleri 2019 yılı Eylül ayı itibarıyla 18.5 milyar TL’ye ulaştı ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12.8, 2018 yılsonuna göre ise yüzde 17.5’lik bir büyüme performansı sergiledi.
Toplam aktifin yüzde 78.3’ünü oluşturan kredilerinin tutarı, 2019 yılı Eylül ayında 14.5 milyar TL’ye ulaşırken kredi hacmi 2018 yılı sonuna göre yüzde 6 artış gösterdi. Aktif kalitesinin önemli bir göstergesi olan brüt takipteki kredilerin toplam kredilere oranı ise geçen yılın aynı dönemine göre 0.1 puan azalarak 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 0.8 düzeyine geriledi. Bankanın sermaye yeterlilik oranı üçüncü çeyrek dönemde yüzde 58 artışla sektör ortalamasının üzerine çıkarak yüzde 22.4 oldu.
2019 yılı Eylül ayı itibarıyla net faiz geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 76.8 artarak 549.2 milyon TL düzeyine yükselirken faaliyet gelirleri yüzde 89.2 artarak 603.4 milyon TL’ye ulaştı. Kalkınma Yatırım Bankası’nın dokuz aylık dönem kârı ise geçen yılın aynı dönemine göre 359.7 milyon TL olarak gerçekleşti.

“Yarınlara değer katmak istiyoruz”
Kalkınma Yatırım Bankası’nın 45 yıllık “yepyeni” bir banka olduğunu ifade eden Öztop, “Bankamızın kuruluşu 1975 yılına uzanıyor. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına hizmet edecek projeleri finanse etmek amacıyla çalışıyoruz. Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusundaki uzun vadeli stratejilerine katkı sağlamak üzere yapılandık. 2018 yılında bankamızın faaliyet alanı genişletilip yatırım bankacılığı da eklendi. Bu yeni misyonunun gereği olarak 2019 Haziran ayında Genel Merkezimizi İstanbul’a taşıdık. Kurumsal hafızamızı taşıyan ve yola İstanbul’da devam etmek isteyen arkadaşlarımızla, bankacılık sektöründe deneyim sahibi arkadaşlarımızı bir araya getirerek yeni bir takım kurduk” dedi.
Yatırımcıların finansman ve danışmanlık ihtiyacını karşılayarak ülkemizin sürdürülebilir kalkınma öncelikleri doğrultusunda yapısal dönüşümü ve sermayenin tabana yayılmasına katkı sağlamak için çalıştıklarını kaydeden Öztop sözlerine şöyle devam etti: “Girişimden sanayi şirketlerine ve KOBİ’lere kadar ülkemize katkıda bulunacak tüm şirketlere sunacağımız kredi, sermaye desteği, ortaklık ve danışmanlık hizmetlerimizle kalkınmaya desteğimizi sonuna kadar sürdüreceğiz.”

“Kalkınma Bankacılığının sistem içindeki yeri yükselmeli”
Banka olarak Kalkınma Bankacılığı, Yatırım Bankacılığı ve Türkiye Kalkınma Fonu olmak üzere üç temel alanda faaliyetlerini sürdürdüklerini aktaran İbrahim Öztop, bugüne kadar sanayiden turizme, hizmet sektöründen sürdürülebilir enerji projelerine kadar pek çok farklı alanda uzun vadeli kredi temin etmiş bir banka olduklarını ifade etti: “Finanse edilen projelerin seçim kriterlerinden, süreç ve değerlendirme aşamalarına kadar tüm safhalarını büyük bir titizlikle yürütüyor, hem finansörlerimize hem proje yöneticilerine sunulan detaylı raporlamalarla işimizi daha ileriye taşıyoruz. Ana hedefimiz Türkiye’nin 11. Kalkınma Planı çerçevesinde ülke gelişimine katkı sağlayacak, ülkenin ithalatını azaltıp ihracatı artıracak her sektöre destek olmak. Kalkınma bankacılığı, kardan ziyade ekonominin büyümesine odaklanır. Dünyadaki gelişmiş ekonomilere baktığınızda, kalkınma bankalarının sistem içinde ne kadar büyük bir yere sahip olduğunu görürsünüz. Sahip oldukları bu gücü ülke ekonomisinin sürdürülebilir büyümesi için kullanırlar. Özellikle Batı’daki pek çok ülkede kalkınma bankalarının yatırımları destekleme boyutları ülkemize göre oldukça yüksektir.  Kalkınma Yatırım Bankası olarak bizim amacımız da bankamızı büyüterek sürdürülebilir kalkınmaya yönelik daha fazla projeye finansman sağlamaktır."

“Yatırım Bankacılığında aktif olacağız”
Öztop, Yatırım Bankacılığı alanındaki çalışmaları hakkında ise şu bilgileri verdi: “Ülkemizin ve uluslararası sermaye piyasalarının dinamiklerini ve inceliklerini bilen deneyimli ve donanımlı bir ekip oluşturduk. Çeşitlendirilmiş ürün gamı ile piyasanın etkin oyuncularından biri olmak üzere yapılandık. Şirket birleşme ve satın alma faaliyetleri, sermaye piyasası ürünleri ve finansal danışmanlık hizmetleri ile işletmelerin yurt içi ve yurt dışı fon kaynaklarına ulaşmalarında öncü rol üstlenmeyi hedefliyoruz. Sermaye piyasalarında yenilikçi ürün geliştirmede, sermaye piyasalarımızın derinleştirilmesinde ve yatırımcı tabanının zenginleştirilmesinde etkin bir oyuncu olmak da hedeflerimiz arasında. Bu kapsamda menkul kıymetleştirme işlemlerine aracılık etmek üzere Varlık Finansman Fonu’nu kurarak ilki Aralık 2018, ikincisi ise 2019 yılının ilk çeyreğinde olmak üzere toplam 4.15 milyar TL tutarında Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihracı yaptık. Önümüzdeki dönem yoğun olarak seküritizasyon, halka arzlar, finansal danışmanlık fizibilite danışmanlığı alanlarında aktif rol oynayacağız.”

Sürdürülebilir kalkınmada uluslararası standartlara bağlılık
Kalkınma Yatırım Bankası temiz su, temiz enerji, iklim değişikliği, su ve kara yaşamının korunması gibi alanlara odaklanan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma ilkelerine bağlı olarak faaliyet gösteriyor. BM Global Compact imzacısı olan banka kalkınma yaklaşımının temel bileşenlerinden biri olan sürdürülebilirlik konusundaki desteğini bir kez daha tescillemek üzere BM Çevre Programı Finans Girişimi’nin (UNEP FI) Sorumlu Bankacılık Prensipleri kurucu imzacıları arasında yerini almıştır. Banka, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nin (WBCSD-World Business Council for Sustainable Development) Türkiye’deki bölgesel ağı ve iş ortağı olan Sürdürülebilir Kalkınma Derneği üyesidir.

Yorumlar (0)