banner565

banner472

banner458

banner457

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ Projesi ile 5 yılda 500 bin konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin iş yeri yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve yaklaşık 900 milyar TL yatırımla hayata geçirilecek Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi; ‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ Projesi’nin 2 trilyon liradan fazla ekonomik hareketlilik yaratması ve 100 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Vatandaşlarımız 2+1 konutlara aylık 2 bin 280 liradan, 3+1 konutlara ise aylık 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle sahip olacak” dedi.

HABER 01.10.2022, 00:01 19.10.2022, 08:56
20962
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ Projesi ile 5 yılda 500 bin konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin iş yeri yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi Tanıtım Töreni’nde, projeye öncülük eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi tebrik ettiğini belirterek, geçen 20 yılda ülkeyi her alanda olduğu gibi konut üretiminde de asırlık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını söyledi.
Başvurular Ekim ayı sonuna kadar sürecek, ilk temel yılbaşında atılacak, 2 trilyondan fazla ekonomik hareketliliğe yol açacak: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği bilgilere göre; 81 il ve tüm ilçelerde, 2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte, 500 bin sosyal konut ve 50 bin iş yeri yapılacak, 250 bin konut amaçlı arsa sunulacak ‘İlk Evim, İlk İş Yerim Projesi’nin başvuruları 14 Eylül’de başladı, Ekim ayı sonuna kadar (31 Ekim) sürecek, ilk temel yılbaşında atılacak. İlk etap konutlarının azami 2 yıl içinde bitirilip hak sahibi vatandaşlara teslim edilmesi amaçlanıyor. Yatay mimari esasıyla, zemin artı 3, zemin artı 4 veya zemin artı 5 olarak depreme dayanıklı şekilde inşa edilecek projeler, mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili hakim kılacak bir anlayışla hayata geçirilecek. Projenin tamamı bittiğinde, 3 milyon 750 bin insan daha güvenli yaşam alanlarına kavuşturulmuş olacak. Proje yaklaşık 900 milyar liralık yatırım değerine sahip, çarpan etkisiyle 2 trilyon liradan fazla ekonomik hareketliliğe yol açacak.
50 bini İstanbul, 18 bini Ankara’da, ilk etap 2 yılda bitirilecek: Projenin ilk etabını oluşturan 250 bin sosyal konut, 100 bin konut arsası ve 10 bin iş yeri 2 yılda bitirilerek hak sahiplerinin kullanımına sunulacak. Projenin ilk etabı, 360 bin bağımsız birimden oluşacak. İlk etap konutlardan 50 bini İstanbul’da, 18 bini Ankara’da, 12 bin 500’ü İzmir’de, 10 bini Gaziantep’te, 8 bin 650’si Bursa’da, 7 bin 500’ü Konya’da, 4 bin 500’ü Kayseri’de inşa edilecek. Diğer illerde de nüfusa göre değişen sayılarda konut inşa edilecek.
Konutların yüzde 20’sine denk gelen 50 bini gençlere: Konut projesinde çeşitli kesimlere pozitif ayrımcılık yapılarak kontenjanlar belirlendi; şehit yakınları ve gazilere, ilk etabın yüzde 5’e denk gelen 12 bin 500 konutluk, engelli vatandaşlara, yüzde 5’e karşılık gelen 12 bin 500 konutluk, emekli vatandaşlara ise yüzde 20’ye denk düşen 50 bin konutluk kontenjan ayrıldı. Projede ilk defa gençler için de özel bir kontenjan (18-30 yaş arası) oluşturuldu. Projedeki konutların yüzde 20’sine denk gelen 50 bini de gençlere tahsis edildi.
Konutların, maliyet fiyatı üzerinden yüzde 40 indirim yapılarak belirlenen fiyatlar şöyle:  Vatandaşlar, toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2 artı 1 konutlara, aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle sahip olabilecek. Toplam 850 bin lira fiyata sahip 3 artı 1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle yapılabilecek. Kampanyaya, İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaş başvurabilecek. Belirlenen toplam bedelin yüzde 10’u peşin alınacak, taksit ödemeleri ise sözleşmenin imzalanmasıyla başlayacak.
Hak etmediği halde TOKİ’den ev almaya çalışanların, hem ödedikleri parayı hem evlerini kaybedecekleri sıkı, etkin, güvenilir bir denetim mekanizması kurulacak.
Konut amaçlı arsa kampanyası: Kampanyayla birlikte ilk defa, vatandaşlara, altyapıları ve imarı hazırlanmış, ev yapmaya hazır arsa alternatifi de sunulacak. Böylece, düşük gelir grubuna mensup vatandaşlara, şehirlerin çeperlerinde, kendi evlerini yapma imkanı sağlanacak. İlk etapta 7 ayrı bölgede belirlenen bu arsalar, piyasa fiyatlarının çok altında bir bedelle ve faizsiz bir şekilde vatandaşlara satılacak. Vatandaş, belirlenen projeye uygun ve belirlenen sürede kendi evini yapabilecek. Evin inşa sürecinde hak sahiplerine, mimari ve mühendislik desteği de verilecek.
Arsalar iki gruptan oluşacak. İlk grupta, 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil parsel şeklindeki arsalar olacak. Bunlar, 192 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 1604 liradan başlayan taksitlerin, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği bir yöntemle vatandaşlara satılacak. İkinci grubu oluşturan hisseli parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 937 liradan başlayan taksitlerle, yine 10 yıl vadeyle ve faizsiz bir şekilde yapılabilecek.
İşyeri kampanyası: Halihazırda 12 ilde 3 bin 930’u tamamlanmış, toplamda 10 bini aşan sanayi tipi işyeri projesi bulunuyor. Kampanyanın ilk etabı kapsamında, 10 bin yeni iş yeri daha, küçük ve orta ölçekli sanayicilerin hizmetine sunulacak. Onlarca farklı sektöre yayılan tamir ve imalat kollarında yoğunlaşan küçük işletmelere hitap eden sanayi tipi işyerleri, 100 bine yakın ek istihdam sağlayacak. Bu işyerleri, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay vadeyle sunulacak.
Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Başkanvekili Celal Adan, AK Parti TBMM Grup Başkanı İsmet Yılmaz ile Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici katıldı.
Bilgi için: https://www.toki.gov.tr/
Başvurular: Ziraat Bankası, Halkbank şubeleri ve E-Devlet üzerinden yapılabiliyor.


Kampanyaya hane halkından 1 kişi başvurabilecek
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kampanyaya hane halkından 1 kişinin başvurabileceğini, fakat aynı hanede 18 yaşın üzerindeki kişilerin de şartlara uyması durumunda kendi adına ayrıca başvurabileceğini kaydetti.
Noter huzurunda şeffaf kura çekileceğini, taksitlerin her yıl memur maaşına endeksli şekilde artacağını, TOKİ’nin projeyi Hazine’ye ekstra yük olmadan yürütübileceğini kaydeden Kurum, projede borç bitene kadar hak sahiplerinin konutlarını satamayacaklarını, satış tespit ettikleri anda duruma el koyup satışı durduracaklarını, gerekirse konuta el koyabileceklerini, ancak evlerin ve işyerlerinin kiraya verilebileceğini söyledi. Bakan Kurum, projeye başvuranların sayısının 5 milyona yaklaştığını açıkladı.

Yorumlar (0)