banner472

banner488

banner480

banner458

banner457

banner493

Hazine ve Maliye Bakanı Dr.Nureddin Nebati: Öncelik yüksek faiz değil, yatırım ve istihdam

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın istifası üzerine yerine Dr. Nureddin Nebati atandı. Devir teslim töreninde konuşan yeni Bakan Dr. Nureddin  Nebati, “Önceliğimiz yüksek faiz değil, yatırım ve istihdam olacak” dedi.

HABER 01.01.2022, 00:00 29.01.2022, 14:08
20027
Hazine ve Maliye Bakanı Dr.Nureddin Nebati: Öncelik yüksek faiz değil, yatırım ve istihdam

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın istifası üzerine yerine Dr. Nurettin Nebati atandı. Bakanlıkta bir devir teslim töreni gerçekleştirildi; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Lütfi Elvan’dan devralarak görevine başladı.
Nebati törendeki konuşmasında, “Güçlü, güvenilir, kararlı, iradeli ve tam bir eşgüdüm içinde, tüm kurum ve kuruluşların, ilgili kurum kuruluşların tamamının eşgüdüm içinde çalıştığı, Cumhurbaşkanımızın belirlediği politikalar çerçevesinde adımlar atıldığı ve bu adımların uygulanması noktasında da her türlü özverinin ortaya konduğu bir süreci hep birlikte yaşayacağız inşallah” dedi.

Bakan Nebati sözlerine şöyle devam etti: “Göreve gelen bizlerin en önemli önceliği yüksek faiz olmayacak. Yatırım, üretim ve ihracat artışını tetiklemek, bu sayede cari açık ve dış borç gibi sorunları tamamen bertaraf etmek, istihdamı artırmak, ücret artışını sağlamak, Türkiye’nin iç dinamiklerini de dikkate almak kaydıyla, ulusal ve uluslararası tüm ilişkileri gözeterek ama asla kulağını sokaktan, işten, işadamından, çalışandan uzak tutmayarak gereğini yapmak olacaktır. Artık, işçinin de kendisini patron olarak hissettiği bir söylemi geliştiriyoruz. Bu ülkede, bugüne kadar sabit gelirliler nasıl ki enflasyona ezdirilmedi, emekliler ezdirilmedi, bundan sonraki yolculuğumuzda önceliklerimiz arasındadır.”
Lütfi Elvan ise “Hazine kasamızı da tarihi yüksek bir seviye ile sayın Bakanımıza teslim ediyoruz. Cari dengede önemli iyileşmeler sağladık. Yapısal olarak büyüme dönemlerinde cari açık yüksek oluyordu. Yüksek büyümeye rağmen milli gelirin yüzde 1’i civarında bir cari açıkla kapatacağız. Yapısal cari açığı azaltmak için çalışmalar yapıldı, altın ithalatının azaltılması, diğer alanlarda tedbirler aldık” diye konuştu.

Dr. Nureddin Nebati kimdir?
1964 yılında Şanlıurfa Viranşehir’de doğdu. Lisansını İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nde, yüksek lisansını aynı üniversitenin Uluslararası İlişkiler bölümünde, doktorasını ise Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nde tamamladı.
AK Parti’de İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve İl Teşkilat Başkanlığı yaptı. AK Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Şanlıurfa, 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi.
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılığı görevini yürüttü. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılığı döneminde reel sektörün ve finans sektörünün temsilcileriyle İstanbul başta olmak üzere birçok ilde bir araya gelerek istişare toplantıları gerçekleştirdi.

MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış olup halen MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesi’dir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, Tügva, Önder, Utesav, TDED, BEK, İDD, İDV, Kült Vakfı üyeliği devam etmektedir. ÜTEV Başkanı ve Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanı olup Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezinde Bilim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarda bulunmaktadır.
Millî Görüşten Muhafazakâr Demokrasiye ve Hâkim Parti Sistemi ve Türkiye’nin İlk Hâkim Partisi olarak AK Parti isimli eserleri bulunmaktadır.
Ekonomi yönetimi, şehircilik, kimlik ve ‘İslâm Felsefesi’ üzerine de çalışmalar gerçekleştirmiştir. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Yorumlar (0)