banner565

banner472

banner458

banner457

‘İşimiz Temiz Projesi’ 81 ile yayılacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve OPET işbirliğiyle hayata geçirilen ‘İşimiz Temiz Projesi’ daha geniş iş kollarını kapsaması hedefiyle 81 ilde uygulamaya geçiyor.

HABER 01.03.2024, 00:01 25.03.2024, 09:43
24929
‘İşimiz Temiz Projesi’ 81 ile yayılacak

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2021 yılında 3 pilot ilde başlayan projenin çok kısa sürede büyük bir ivme kazandığını söyledi. Hisarcıklıoğlu; “İşimiz Temiz Projesi ile hizmet sektöründeki yeme içme, konaklama ve ulaşım alanında faaliyet gösteren mikro işletmelerin, gelişmiş hijyen anlayışı ile öne çıkmalarına, tüketicilerin ve özellikle turistlerin buraları tercih etmesine destek veriliyor” dedi.
Türkiye’deki kadın girişimcilik potansiyelinin geliştirilmesi ve donanımlı hale getirilmesinin önemine değinen Hisarcıklıoğlu, girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesine öncülük edilmesinin ana hedefleri olduğunu kaydetti.
Hisarcıklıoğlu, “Hedefimiz kadın girişimci oranını yüzde 10’un üzerine çıkarmak olmalıdır. Buna destek vermek üzere, kamu ihalelerinde kadın imalatçının ürünlerinin yüzde 15 kota ile alınarak, kadın girişimcilerin teşvik edilmesini her fırsatta dile getiriyoruz” diye konuştu.
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk; “Amacımız özellikle mikro işletmelerde hizmet ve hijyen standartlarını artırarak daha iyi hizmet vermelerini sağlamak. Sağlıklı, bilinçli bir toplum yaratılmasına katkı sağlamak. Başlangıçta ulaşım, konaklama ve yeme içme sektöründe başladığımız eğitimlerimiz diğer sektörler tarafından da talep edildi” açıklamasını yaptı.
MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete de toplum sağlığının korunması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, temizlik ve hijyen konusunda eğitim almış nesillerin yetişmesinden hareketle yola çıkılarak oluşturulan projede 150 bin kişinin eğitimlerden faydalandığını belirtti.

Hızlı şirketler Türkiye’den 8 kat daha hızlı büyüdü
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) işbirliğinde, şirketlerin 2019-2021 arası 2 yıllık ciro artışı dikkate alınarak yapılan Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi yarışması sonuçlandı. İlk 100’deki şirketler, Türkiye’den 8 kat daha hızlı büyüdü. Yaş ortalaması 13.2 yıl olan söz konusu şirketlerin 71’i ihracat yapıyor.
En hızlı büyüyen şirketlerin 23’ü İstanbul, 19’u Ankara, 9’u ise Adana’dan çıktı. Cirosunu 2 yılda yüzde 6 bin 628 oranında artıran Adana merkezli AFM Gıda Kimya Limited Şirketi ilk sırayı aldı. İstanbul firması Tobio Novelfarma İlaç Sanayi AŞ yüzde 5 bin 631 büyüme oranıyla ikinci, Aydın merkezli Ada İnşaat Mermer Limited Şirketi ise yüzde 1.744 büyüme oranıyla üçüncü oldu.
Ticaret Bakanı Prof.Dr. Ömer Bolat, Türkiye 100 Ödülleri’nin ülkenin ekonomik dinamizmini ve başarı potansiyelini ortaya koyan önemli bir etkinlik olduğunu kaydetti.
Ödüllerin şirketlere yeni ufuklar açacağını vurgulayan Bakan Bolat; “Sektörlerinizdeki liderliğinizi pekiştirecek, ulusal ve uluslararası arenada daha fazla tanınırlık kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bu başarı, iş ağlarınızı genişletmenize, yeni pazarlara adım atmanıza olanak sağlayacak ve inovasyon ile büyüme yolculuğunuzda sizi daha da motive edecektir” diye konuştu.
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2019-2021 döneminde Türkiye 100 şirketlerinin istihdamının yüzde 49 arttığını söyleyerek, Türkiye 100 şirketlerinin, dijital teknolojiyi çok iyi kullandığını belirtti.

Yorumlar (0)