banner472

banner458

banner457

KOBİ’lere Dijitalleşme Desteği

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “258 KOBİ’ye 71.5 milyon TL Dijitalleşme Desteği vereceklerini ve bunun 50 milyon TL’sinin geri ödemesiz olacağını açıkladı.

HABER 01.09.2019, 07:59 30.09.2019, 09:09
26639
KOBİ’lere Dijitalleşme Desteği

Mustafa Varank, “Dijitalleşmenin getireceği rekabet avantajı kaldıraç etkisi oluşturacak” dedi.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temalı çağrısının sonuçlarını açıkladı. Çağrı için başvuran işletmelerin iki aşamalı bir değerlendirme sürecinden geçtiğini belirten Mustafa Varank, akıllı dijital teknolojileri geliştiren veya akıllı dijital teknolojileri imalat süreçlerinde kullanan 258 KOBİ’ye 71.5 milyon TL dijitalleşme desteği sağlayacaklarını, bu tutarın 50.5 milyon TL’sinin geri ödemesiz olarak verileceğini anlattı. Varank, “Dijitalleşmenin getireceği rekabet avantajı, uyum kabiliyeti, esneklik ve verimlilik kazançları, üretimde yapısal dönüşüm hedefimize ulaşmada önemli bir kaldıraç etkisi oluşturacak” dedi.
Özgün yerli teknolojiler: Mart ayında çıkılan KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı’nın “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” başlıklı çağrısı, hem yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’leri hem de üretimini dijitalleştirmek isteyen KOBİ’leri kapsıyordu. Programın amacı, özgün yerli teknolojilerin ağırlıkta olduğu bir dijitalleşme için, teknoloji geliştiren KOBİ envanterini genişletmek ve KOBİ’lerin dijitalleştirilmiş iş süreçlerini artırmak olarak belirlenmişti.
Robot teknolojileri, yapay zekâ: Bu çerçevede; büyük verinin kullanımı, nesnelerin interneti, akıllı sensör teknolojileri, otonom robot teknolojileri, yapay zeka ve siber güvenlik alanları çağrı kapsamına alındı. Ayrıca açık kaynak kodlu yazılımları içeren proje başvurularına da öncelik verildi.
KOBİ’lere bu alanda ilk destek
İki aşamalı değerlendirme sürecinin ardından destek almaya hak kazanan işletmeler belli oldu. KOBİ’lere yönelik ilk defa bu alanda verilecek desteğin sonuçlarını, Bakan Varank kamuoyuyla paylaştı.
İmalat sanayi KOBİ’lerinde teknolojik sıçramayı gerçekleştirebilmek: Mustafa Varank, program kapsamında, bin 742 projenin başvurusunun kabul edildiğini anımsattı ve şunları dile getirdi: “Çağrıyı açıkladığımızda, beklentilerimizin çok üzerinde bir taleple karşılaştık. Aslında bu durum imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’lerimizin dijitalleşme konusundaki istek ve farkındalığını gösteriyor. Başlangıç için iyi bir bazımız var, tabii önemli olan bu bazı çok daha yukarı seviyelere taşıyabilmek ve imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’lerimizde teknolojik sıçramayı gerçekleştirebilmek.”
Büyük kısmı hibe: Toplamda 258 işletmeye destek verileceğini kaydeden Varank, “Bunların 232’sini akıllı dijital teknolojileri kendi iş süreçlerine adapte etmek isteyen KOBİ’lerimiz oluşturdu. Akıllı dijital teknolojileri geliştiren 26 KOBİ’mize de KOBİGEL kapsamında destek vereceğiz. Elbette bu sayının daha fazla olmasını isterdik, önümüzdeki dönemde teknoloji geliştirici KOBİ’lerin nitelik ve niceliğini artırmaya özel önem vereceğiz. Programla birlikte 50.5 milyon TL’si geri ödemesiz olmak üzere, toplamda 71.5 milyon TL’lik destek KOBİ’lerimizle buluşmuş olacak” açıklamasını yaptı.
Mustafa Varank şunları ifade etti: “Küresel ekonomi zorlu bir dönemden geçiyor, ticaret savaşları devam ederken buna bir de teknoloji savaşları eklendi. Rekabette ayakta kalabilmek için yenilikçi, vizyoner ve yurt içi potansiyeli en etkin şekilde harekete geçirecek politikalar uygulanması elzem. Biz de küresel eğilimleri yakından takip ederek, imalat sanayimizin bu yarışta geride kalmaması adına somut adımlar atıyoruz. Sonuçlarını açıkladığım bu destek, oldukça iyi tasarlandı ve KOBİ’lerimizin gücüne güç katmayı odağına aldı.
Yeni teknolojileri geliştiren ve bunları üretim süreçlerine adapte eden işletmelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Dijitalleşmenin getireceği rekabet avantajı, uyum kabiliyeti, esneklik ve verimlilik kazançları, üretimde yapısal dönüşüm hedefimize ulaşmada önemli bir kaldıraç etkisi oluşturacak. KOBİGEL–KOBİ Gelişim Destek Programı’nın “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” başlıklı çağrısına ilişkin sonuçlara https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/kgelsonuclistesi adresinden ulaşılabilecek.”

Yorumlar (0)