banner472

banner458

banner457

banner505

Ticaret Bakanı Mehmet Muş: “Bugüne kadarki en yüksek aylık ihracatımız”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ihracatın Kasım’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 33.4’lük artışla 21.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirterek, “Bu değer, bugüne kadarki en yüksek aylık ihracatımızdır” dedi.

HABER 01.01.2022, 00:00 29.01.2022, 14:11
20638
Ticaret Bakanı Mehmet Muş: “Bugüne kadarki en yüksek aylık ihracatımız”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ile Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısında Kasım ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.
Türkiye’nin salgın sonrası süreçte tüm olumsuzluklara rağmen uluslararası rekabet gücünü artırdığını belirten Muş, verimlilik artışı, katmadeğerli üretim, markalaşma ve güçlenen dış talebin etkili kullanıldığını söyledi: “İhracatta yakalanan başarının da desteğiyle 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 7.4 büyüyen ekonomimizde ikinci çeyrekte yüzde 22, üçüncü çeyrekte ise yüzde 7.4 oranında büyüme kaydedilmiştir. 2020’nin aynı döneminde gerçekleşen yüzde 6.3’lük büyümeyi dikkate aldığımızda, büyüme rakamımızda herhangi bir baz etkisinin olmadığı daha iyi anlaşılacaktır.”

Muş, “İhracatımız geçtiğimiz yılın Kasım ayına göre yüzde 33.4’lük artışla 21.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiş olup bu değer, bugüne kadarki en yüksek aylık ihracatımızdır. Yıllıklandırılmış bazda ihracatımız 221 milyar dolara yükselirken, Ocak-Kasım döneminde ise ihracatımız 203.1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamla Pandemi öncesi son yıl olan 2019 verilerinin çok üzerine çıkılmıştır. Yani ihracatımızdaki artış baz etkisine bağlanamaz” diye konuştu. İthalatın, Kasım’da, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26.7 artışla 26.8 milyar dolar olduğunu, Ocak-Kasım dönemi ithalatının da 2020’in aynı dönemine göre yüzde 22.9 artışla 242.3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini bildiren Muş, Kasım’da gerçekleşen 48.3 milyar dolar değerindeki dış ticaret hacminin en yüksek aylık dış ticaret hacmi olduğuna da işaret etti.

“Dış ticaret fazlası veren Türkiye hedefine çok yakınız”: TİM Başkanı İsmail Gülle, yıllık ihracat hedefimizi şimdiden aştığımızı beliterek, şunları söyledi: “Hatta 2022 yılı hedefine doğru emin adımlarla ilerliyoruz. ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefine belki de hiç olmadığı kadar yakınız. İhracatta yakaladığımız artışın yaklaşık yüzde 60’ının küresel tedarik zincirlerindeki dönüşümden kaynaklandığını tespit ettik. Özellikle, tekstil, hazırgiyim, kimya, demir-çelik ve makine sektörlerinde bu dönüşümden dolayı çok ciddi yükseliş söz konusu.”

“Mücevher sektörü ihracatını 968 milyon dolar artırdı”: Gülle, Kasım’da 24 sektörün ihracatını artırdığını anlattı: “2.5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörümüz ilk sırada. 2.4 milyar dolara ulaşan kimyevi maddeler sektörümüz ikinci, 2 milyar doları aşan çelik sektörümüz üçüncü oldu. Sektörel anlamda en dikkat çekici artışlar, geçtiğimiz yıla göre ihracatını 968 milyon dolar artıran mücevher, 840 milyon dolar artıran çelik ve 768 milyon dolar artıran kimyevi maddelerde yaşandı.”

72 il ihracatını artırdı; 11 il rekor kırdı: Gülle’nin verdiği bilgilere göre; 72 il ihracatını artırdı, 11 il; İstanbul, Çorum, Adana, Yalova, Zonguldak, Eskişehir, Malatya, Osmaniye, Kütahya, Uşak ve Diyarbakır tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını, Kasım’da gerçekleştirdi. Bu ay en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 il sırasıyla; 8.7 milyar dolarla İstanbul, 1.5 milyar dolarla Kocaeli ve 1.4 milyar dolarla Bursa oldu.

Yorumlar (0)