banner565

banner472

banner458

banner457

Antalya OSB, DTİM ile ihracatta yeni bir boyut kazandı

Antalya OSB Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, Nokta Atışı İhracat Danışmanlığı hizmeti kapsamında sunduğu 64 bin 935 adet hedef müşteri bilgisi ile Bölge firmalarının uluslararası arenadaki rekabet gücünün artmasını sağladı.

OSB 01.11.2020, 00:01 28.11.2020, 19:20
20693
Antalya OSB, DTİM ile ihracatta yeni bir boyut kazandı

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (Antalya OSB) firmalarının ihracat potansiyelini artırmak amacıyla kurulan Antalya OSB Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, verdiği kapsamlı ve çözüm odaklı hizmetler ile hiç ihracat yapmayan firmaların dahi kısa sürede uluslararası arenada boy göstermesini sağladı. 1 yıl önce hizmete giren Merkez, bu süre zarfında Nokta Atışı İhracat Danışmanlığı hizmeti verdiği 35 Antalya OSB firmasına, 64 bin 935 adet hedef müşteri bilgisi sunarak firmaların doğru bilgiye ulaşmasını ve rekabet gücünün artmasını sağladı.

Dünya üzerindeki ticari hareketler inceleniyor: Merkezde Bölge firmalarının ihracat faaliyetlerini artıracak ve sürdürülebilir ihracat yapısına kavuşmalarına yardımcı olacak tüm hizmetlerin verildiğini belirten Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, “Merkezimiz hedef pazar tespiti ve hedef müşteri bulma danışmanlığı, istatistiksel verilerin yorumlanabilmesi, rakip analizi, ithalat pazar ve ithalat tedarikçi danışmanlığı, teknik istihbarat, uluslararası kurum ve kuruluş ihaleleri konularında hizmet vermektedir. Her firma için yaklaşık 4 ay sürecek ‘Danışmanlık Hizmeti’ kapsamında ise dünya üzerindeki ticari hareketler incelenerek, ihracatta rekabetçi olunabilecek ülkeler ve bu ülkelerdeki potansiyel müşteriler belirlenerek firmalarımıza raporlanmaktadır” dedi.

Amaç; ihracat gelirlerinin artması: Antalya OSB Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nin, Bölge katılımcılarının ticari faaliyetlerinde güçlü hamleler yapabilmeleri adına yol gösterici olduğunu aktaran Bahar, “Dünya ticaretinde yüksek rekabet ortamının yoğunlaşması ve stratejik önceliklerin değişimi sonucunda, iş yapma potansiyeli yüksek ülkelere yönelmek, doğru hedef pazar tespiti yapabilmek ve pazara girmeden önce yabancı firmalar ile ilgili doğru analiz ve araştırmaları yapabilmek büyük önem arz etmektedir. Verdiğimiz hizmetler ile Bölge firmalarımızın büyümesine, Antalya’mızın ve ülkemizin ihracat gelirlerinin artmasına vesile olmayı hedeflemekteyiz. Bölgemizin 2019 yılı toplam ihracatı, bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 30 seviyesinde artmış, 400 milyon dolar seviyesinden 550 milyon dolar seviyelerine ulaşmıştır. Böylesi bir artış hem Antalya’mız hem de ülkemiz için oldukça önemli bir gelişmedir” diye konuştu. 

İhracata katkı: Bölge firmalarının ihracat potansiyelini artırmak adına son 5 yılda çok önemli proje ve hizmetlere imza attıklarına vurgu yapan Başkan Bahar, şu bilgileri verdi: “Katılımcılarımızı yeni ihracat pazarlarıyla tanıştırmak amacıyla, 12’si Ticaret Bakanlığı destekli, 3’ü Bakanlık desteği olmaksızın, toplam 15 heyet programı düzenlenmiştir. Programlar kapsamında ziyaret edilen ülkelerin ilgili sektördeki kurum, kuruluş, tesis ve dünyaca ünlü fuarları ziyaret edilmiş, ekonomik işbirliği toplantıları düzenlenmiş, sanayicilerimiz ile yabancı iş insanlarının yüz yüze görüşmeler yapması sağlanmıştır. Sektörel Ticaret Heyet Programlarımıza ilaveten, Antalya’mızın ve bölge firmalarımızın tanıtılması ve ticari fırsatların çok daha hızlı değerlendirilebilmesi amacıyla, Alım Heyeti programları düzenlenmiştir. Bölge Müdürlüğümüz organizasyonuyla gerçekleşen Hindistan ve İran Alım Heyeti programlarında, 30 üst düzey yabancı iş insanının, 132 firmamız ile 473 adet yüz yüze görüşme yapması sağlanmıştır.”

Yorumlar (0)
banner557