banner472

banner488

banner480

banner458

banner457

banner493

OSBÜK: “YEKDEM yükü sanayicilerin üzerinden kaldırılmalıdır”

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), son dönemde OSB’lerin sıklıkla dile getirdiği elektrik zamları ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ı ziyaret ederek, OSB’lerin taleplerini içeren bir rapor sundu.

OSB 01.08.2019, 07:59 29.08.2019, 13:33
9513
OSBÜK: “YEKDEM yükü sanayicilerin üzerinden kaldırılmalıdır”

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü başkanlığındaki ziyaret heyetinde; OSBÜK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları; Bekir Sütcü, Seyit Ardıç, Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Şimşek, Erdim Noyan, Erol Gülmez, Mustafa Türker, Adnan Keleşoğlu, Ali İhsan Özdoğan, Denetim Kurulu Üyesi Sabri Tekli, Genel Sekreter Vekili Serkan Ata, Bölge Müdürleri Komisyon Üyesi Özer Özcan, Enerji Müşaviri Memet Arslan da yer aldı.
OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i ziyaretinde Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nin hayata geçtiği 1 Nisan 2018’den bu yana OSB’lerde elektrik fiyatının yüzde 100’ün üzerinde arttığını belirterek, ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde 15 ay gibi kısa bir sürede yaşanan bu yüksek artışın sanayinin rekabet gücünü zayıflattığını söyledi.
Memiş Kütükcü, elektrik fiyat artışlarındaki ve dalgalanmalardaki en büyük etkenin YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) olduğunu ifade etti: “Organize sanayi bölgelerimizde 50 binin üzerinde fabrika üretim yapıyor. Bu fabrikalarımızın her biri, Türkiye’nin değeri. Bizim bu fabrikalarımızı daha fazla üretmeye, istihdam sağlamaya ve ihracat yapmaya yönlendirmemiz şart. Ancak OSB sanayicilerimiz son dönemde elektrik fiyatlarında çok ciddi fiyat artışıyla karşı karşıya geldi. Hem fiyat arttı hem de Son Kaynak Tedarik Tarifesi içerisindeki YEKDEM’den dolayı sanayicilerimiz bir ay sonraki elektrik faturalarını öngöremez hale geldi. Bu konuda yeni bir düzenleme yapılması için OSBÜK’e OSB’lerden çok yoğun talepler geliyor. Dolayısıyla biz üretimi daha avantajlı hale getirecek, daha fazla teşvik edecek yeni bir düzenleme talep ediyoruz. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi için farklı bir metot geliştirilmeli, Son Kaynak Tedarik Tarifesi içinde yer alan YEKDEM maliyetlerinin yükü sanayicilerin üzerinden kaldırılmalıdır.”
Sabit fiyat ve doğal gaz faturalarında erteleme talebi: Başkan Kütükcü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’e elektrik faturalarında YEKDEM kaynaklı yaşanan fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için Ulusal Tarife benzeri 3 aylık, 6 aylık periyotlarla sabit fiyat belirlenmesini önerdi.
Kütükcü, ayrıca BOTAŞ’tan OSB’lere gönderilen 18 Ağustos son ödeme tarihli Temmuz ayı doğal gaz tüketim faturalarının bayram tatili dikkate alınarak 21 Ağustos’a ertelenmesini talep etti. OSB’lerde kendi prosesi için doğalgazdan buhar üreten tesisler olduğunu aktaran Kütükcü, OSBÜK olarak bu tesislerin proses amaçlı, ‘OSB Elektrik Üretimi Amacı Dışındaki Kullanım’ tarifesi içerisinde değerlendirilmesini de talep ettiklerini kaydetti.
Sanayiciler lehine yeni bir çalışma yapılacak: Bakan Fatih Dönmez, OSB’lerin Türk sanayisi için önemine değinerek, tedarikçi şirketler, OSBÜK ve bakanlık olarak hızla bir araya gelerek sanayicilerin lehine yeni bir düzenleme ve uzun dönemli anlaşmalar yapılması amacıyla bir çalışma başlatacaklarını söyledi.
Toplantıda, OSBÜK tarafından düzenlenen enerji zirvelerinin bu yıl içerisinde enerji verimliliği temasıyla yapılması da kararlaştırıldı. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ve yönetim kurulu üyeleri ayrıca, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ile Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım’ı da ziyaret ederek, OSB’lerle ilgili son durumu ve taleplerini ilettiler.

Yorumlar (0)