banner565

banner472

banner458

banner457

İnşaat sektöründe geniş kapsamlı planlamaya ihtiyaç bulunuyor

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2018 Aralık Ayı Raporu’nu açıkladı.

DOSYA 01.02.2019, 08:43 01.03.2019, 10:27
10967
İnşaat sektöründe geniş kapsamlı planlamaya ihtiyaç bulunuyor

Bütün endekslerin eşik değerin altında olması, inşaat ve bağlantılı sektörlerdeki durgunluğun devam ettiğine ve inşaat sektöründeki geriye gidişi durduracak planlı ve kapsayıcı bir modelin hayata geçirilmesi gerektiğine işaret etti.
Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) hazırladığı Hazır Beton Endeksi Aralık Ayı Raporu’na göre Faaliyet Endeksi Aralık ayını düşüş ile kapattı. Aralık ayında inşaat faaliyetleri oldukça sınırlı düzeyde kaldı. Bütün endekslerin eşik değerin altında olması, inşaat ve bağlantılı sektörlerdeki durgunluğun devam ettiğine işaret etti. Son çeyrekte inşaat sektöründeki durgunluğun devam ettiği net bir şekilde görüldü.
Hazır Beton Endeksi Aralık Ayı Raporu’na göre 3 endeks değeri de, önceki yılın aynı dönemine göre –yüzde 1.6 ile -yüzde 1.7 oranlarında düşüş sergiledi. Kasım ayında –yüzde 2 azalan Faaliyet Endeksi Aralık ayında –yüzde 1.6 geriledi. Hem Güven hem de Beklenti Endeksi değerleri, ekonomide yükselmeye başlayan güvenin inşaat sektörüne yansımadığını gösterdi. Bu yönüyle inşaat sektörü, ticaret, perakende ve sanayi sektörleri ile kıyaslandığında negatif ayrıştı.
“İnşaatın bütününe yönelik bir yol haritasının kurgulanması yerinde olacaktır”: Hazır Beton Endeksi Aralık Ayı Raporu’nun sonuçlarını değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, inşaat faaliyetlerinin Aralık ayında oldukça sınırlı düzeyde kalarak Faaliyet Endeksi’nin Aralık ayını düşüş ile kapattığını ve bütün endekslerin eşik değerin altında olmasının inşaat ve bağlantılı sektörlerdeki durgunluğun devam ettiğine işaret ettiğini söyledi.
İnşaat sektörünü canlandırmaya yönelik kararları değerlendiren Yavuz Işık, “Üçüncü çeyrekte –yüzde 5.3 daralan inşaat sektöründeki geriye gidiş son çeyrekte artmış görünmektedir. 2019 yılı için beklentiler olması gereken seviyenin oldukça gerisinde görünmektedir. İnşaat sektörü açısından son uygulamaya konulan, kamu bankaları aracılığıyla konut kredisi faizinin yüzde 1’in altına çekilmesi uygulaması yerinde ancak sektördeki kan kaybını durduracak boyutta bir etki yaratamayacağını tahmin ettiğimiz bir düzenlemedir” dedi. Piyasadaki firmaların önlerini görebilmeleri açısından inşaat sektöründe planlı ve kapsayıcı bir modelin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden Işık, “2 milyondan fazla kendine bağlı kayıtlı istihdamı olan ve diğer etkilediği sektörler ile bu rakamı çok çok yukarılara çeken inşaat sektöründeki geriye gidişi durduracak, üst segment konut projelerinin yanı sıra inşaatın bütününe yönelik bir yol haritasının kurgulanması yerinde olacaktır” diye konuştu.

Deniz GYO, Le Chic Bodrum için ‘Daikin’i tercih etti
Denizbank Yatırım Hizmetleri Grubu iştiraki olan Deniz GYO, Bodrum merkezde hayata geçirdiği ‘Le Chic Bodrum’ projesinin iklimlendirmesi için Daikin’i seçti. Gayrimenkul sektöründe niş ve özel projeler yapmayı hedefleyen Deniz GYO’nun bu yatırımı farklı büyüklüklerde 135 konut ve 30 odalı butik bir otelden oluşuyor. Çevreci kriterler ile inşa edilen projede, ısıtma, soğutma ve sıcak su çözümleri için 130 takım Daikin Altherma ve 147 adet Daikin VRV dış ünite kullanıldı.
Le Chic Bodrum, Asarlık bölgesinde yer alan proje villa, residence ve otelden oluşuyor. Bodrum merkez ve marinaya yürüme mesafesinde konumlanan Le Chic Bodrum, 2+1’den müstakil villaya kadar farklı büyüklüklerde ve farklı tasarımlardaki konutlardan ve 30 odalı butik bir otelden oluşuyor. 4 mevsim yaşama imkanı sunan Le Chic Bodrum’da yaşam 2019 yılı sonunda başlayacak. Le Chic Bodrum, yaklaşık 200 metre uzunluğundaki kum sahili, iskeleleri, restoranları, tekne ile ulaşım imkanı ve marina hizmetleri, açık-kapalı yüzme havuzu, SPA ve fitness merkezi, spor alanlarıyla çok özel ayrıcalıklar sunuyor.

Büyükyalı Fendi Casa bloğu satışa çıktı
Büyükyalı, Fendi Casa çizgisini taşıyan “Büyükyalı furnished by Fendi Casa” bloğunu satışa sundu. Eylül’de yaşamın başlayacağı Büyükyalı’da Fendi Casa şıklığıyla tasarlanan evler, sakinlerinin hayatlarına gerçek lüks anlayışıyla konfor ve keyif katıyor. Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, “Luxury Living Group’un en önemli markası Fendi Casa, Miami ve Dubai’nin ardından, sadece Büyükyalı için Türkiye’ye geldi. Fendi Casa, dünya modasına her dönemde damga vuran Fendi çizgisinin, bir yaşam alanındaki karşılığı olarak Büyükyalı’da özel bir blok şeklinde hayat buldu” dedi.
Fendi Casa markasını uzun zamandır İstanbul’a getirmek istediklerini söyleyen Luxury Living Group CEO’su Olga Vignatelli, “İstanbul gayrimenkul sektörünün yükselişini takip ediyor ve bir projede yer almak istiyorduk. Farklı projelerle de görüştük ancak Büyükyalı’yı görünce aradığımız projenin Büyükyalı olduğunu anladık” diye konuştu.

Nivo İstanbul’da 2 yıl kira garantisi
Uluslararası rezidans yönetim markası The Ascott Limited ile yaptığı 20 yıllık anlaşma ile ‘The Citadines’ markasını Türkiye’ye tanıtan ve gayrimenkul sektörüne yeni bir soluk getiren Nivo İstanbul, müşterilerine 2 yıl kira garantisi sunuyor.
Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, “2019’un ilk çeyreğinde tamamlanmasını planladığımız Nivo İstanbul projemizle müşterilerimize karlı yatırımı garantiliyoruz. Citadines markasını Türkiye’ye getirdiğimiz bu anlaşmayla Ascott, Nivo İstanbul projemizin 150 dairesini ‘Citadines Nivo İstanbul’ adı altında işletecek. Böylece müşterilerimiz sahip oldukları 2 yıl kira garantisinin yanı sıra 20 yıl boyunca kiracı bulma derdi çekmeyecek” dedi. Nivo İstanbul; Basın Ekspres Yolu’nda, 42 bin metrekarelik alanda yer alıyor.

Yorumlar (0)