banner472

banner488

banner480

banner458

banner457

banner493

FKB 2020 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı: “Yasal düzenlemelere ihtiyaç duyuyoruz”

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Eke, “FKB olarak KOBİ’leri finanse etmeyi sürdürüyoruz” dedi. 

FİNANS 01.06.2020, 00:09 24.06.2020, 10:10
12555
FKB 2020 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı: “Yasal düzenlemelere ihtiyaç duyuyoruz”

Finansal Kurumlar Birliği (FKB), faktoring, finansal kiralama ve finansman şirketlerinin 2020 yılına ilişkin ilk çeyrek konsolide verilerini açıkladı. FKB’nin temsil ettiği üç sektörün 2020 yılı ilk çeyrek konsolide verilerine göre; aktif toplam 125 milyar TL, öz kaynak büyüklüğü 24 milyar TL, müşteri sayısı 3 milyon 272 bin olarak gerçekleşti.
Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Aynur Eke’nin verdiği bilgilere göre; 2020’nin ilk çeyreğinde ‘finansal kiralama’ sektörünün alacakları 50 milyar TL seviyelerine ulaştı, sektörün aktif büyüklüğü de 61 milyar TL’yi geçti. Faktoring sektöründe  işlem hacmi 33 milyar TL seviyelerinde, alacakları ise 34 milyar TL. Sektörün aktif büyüklüğü 37 milyar TL; öz kaynakları ise 8.3 milyar TL seviyelerine ulaştı. Finansman şirketlerinin işlem hacmi 5 milyar TL, aktif büyüklüğü 27 milyar TL seviyelerinde, mikro kredilerde pazara giren yeni üyelerle müşteri sayısı 3 milyon 147 bin, sektörün alacak büyüklüğü ise 22 milyar TL olarak gerçekleşti.
Aynur Eke, uzun süredir dijital dönüşümün gündemlerinde yer aldığını belirterek, “Bu nedenle bireylerle ya da tacirlerle yapılacak teminat sözleşmeleri dahil tüm sözleşmelerin, temliklerin, müşterinin tanınması prosedürü, tapu işlerinin yapılabilmesi, sipariş, teslim ve ödemeye ilişkin tüm belgelerin elektronik ortamda yapılması gibi tüm katmanları ile elektronik ortamda yapılabilmesini sağlayacak, tüm bunların ispat hukuku açısından geçerliliği konusunda şüpheye yer vermeyecek şekilde, hukuk güvenliği tam olarak sağlanmış olarak yapılmasını temin edecek yasal düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

“Yeni yasal düzenlemelere ihtiyaç duyuyoruz”
Eke, Yeni Ekonomi Programı ile gelen istikrarın sektörlerde iyileştirmeler getirdiğini kaydetti: “Ancak, Covid-19 pandemisi ile ilgili bir takım yasal düzenlemelerde sektörlerimizin ayrıştırılmış olduğunu gördük. Hükümetimizin aldığı tedbirlerle, sektörlerde 2018 yılına benzer bir tahsilat sorunu yaşanmamakta ve alınan ilave tedbirlerle piyasalarda pozitif bir sürece girileceği görülmektedir. Buna rağmen; BDDK’nın ‘Aktif Rasyosu’ düzenlemesinde hesaplamaya bankalar tarafından finansal kiralama şirketleri dışındaki bankacılık dışı finans şirketlerine kullandırılan krediler ile bu şirketlerin ihraç ettiği menkul kıymetlerin dahil edilmemesi ve benzer şekilde TCMB ‘Zorunlu Karşılıklar’ düzenlemesinde finansal kuruluşlara kullandırılan kredilerin kredi büyümesi hesaplamasına dâhil edilmemesinin, sektörlerimizin kaynak maliyetine olumsuz yansımaları olmuştur.”
Eke, bankaların bu kararlar nedeniyle sektörü oluşturan şirketlere kullandırdığı kredilerde belirgin bir azalma, var olan limitlerin kullandırılmaması ya da yüksek oranların teklif edilmesi sonucunu doğurduğunu hatırlattı: “Bu süreçte Covid-19 nedeniyle reel sektörden gelen erteleme ve yapılandırma taleplerini karşılayan sektör firmalarının, kaynak tarafında ortaya çıkan bu gelişme nedeniyle müşterilerinin yapılandırma taleplerini karşılamakta zorlanmaya başlaması kaçınılmaz olacaktır. FKB olarak, son beş yılda çoğunluğunu KOBİ’lerin oluşturduğu Türkiye ekonomisinin can damarı olan sektörlere katmadeğer sunuyoruz. Bu bakımdan, hükümetimizin aldığı tedbirler kapsamında bankacılık dışı finans kesiminin de düzenlemelerde yer almasının, piyasada tedarik zincirinin kesintisiz devamı ve istihdamın artırılması için önemini vurgulamak istiyorum. Sektörümüzün finansal piyasaların vazgeçilmez ve olmazsa olmazı olarak görüyor sektörümüzle ilgili pozitif düzenlemeler bekliyoruz.”
“FKB olarak, KOBİ’leri finanse etmeyi sürdürüyoruz”:  Aynur Eke, yaşanan olağanüstü günlerde ‘“FKB” olarak KOBİ’lere destek olmak için üzerlerine düşen görevleri yerine getirdiklerini, müşterilerinin her türlü ihtiyacına cevap vermek için azami gayreti gösterdiklerini kaydetti: “Finansal Kurumlar Birliği olarak en büyük önceliğimiz Ticaret Zinciri Finansmanı’nı KOBİ’lerimizin aktif şekilde kullanması. Her platformda bunu anlatarak sistemin yayılımını sağlamaya büyük önem veriyoruz. Türkiye’nin geleceği adına atılmış en önemli dijital sistemlerden biri olarak bu platformu görüyoruz.”

Yorumlar (0)